Szaúd-Arábia olajnagyhatalom, ahol egyszerre van jelen a high tech és az évezredes tradíciók világa. A szunnita királyságban ugyanakkor a nőket a férfiak gyámsága alá rendelő szigor az élet egyre több területén enyhülni látszik. Hogy mit érzékel ebből nőként egy újságíró, arról Benyó Rita beszélt.
„A felszabadítás jelképe, hogy dobja el a kendőt. Na, ez huszadrangú kérdés egy szaúdi nő életében. Sokkal előrébb való, hogy tanulhasson, hogy dolgozhasson, hogy vezethessen, hogy ugyanolyan jogai legyenek. A kendőre sokan úgy tekintenek, hogy miért akarják a népviseletemet elvenni” – mondja tapasztalatairól a Sztoriban különkiadásában a Szabad Európa riportere, aki március közepén járt az olajnagyhatalomnak számító közel-keleti országban.
Az ország folyamatosan nyit, 2016 óta húsz százalékkal nőtt a női munkavállalók száma. Az oktatásban és az egészségügyben eddig is jelen voltak, mára azonban az idegenforgalom és a vendéglátás iránt is egyre többen érdeklődnek.
Ma már több nő szerez diplomát a szaúdi egyetemeken, mint férfi, és bár autót csak 2018 óta vezethetnek, rengeteg a női sofőr. A női jogok terén az iszlám világban zajló forradalom formálja a szunnita királyságot is, amely mind többet akar láttatni magából, a világ egyre több tájáról fogadja az utazókat. Erről is szó volt podcastsorozatunk különkiadásában.
Your browser doesn’t support HTML5