Takács Péter: Havi 12,5 milliárd forint pluszforrást kaphatnak a kórházak

Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára beszél az új alapellátási ügyeleti rendszerről 2024. szeptember 13-án

A kórházak adósságának rendezéséhez és a valós költségekre épülő finanszírozáshoz jövőre várhatóan havi 12,5 milliárd forint pluszforrást kapnak a kórházak – mondta az egészségügyi államtitkár. Takács Péter szigorítaná a magánpraxis-engedély kiadását az orvosoknak.

Tavaly megígérték, hogy idén több évközi konszolidációt hajtanak végre a kórházak adóssága ügyében, amit két ütemben, tavasszal és nyáron megvalósítottak. Várhatóan januártól a gyógyító-megelőző kassza megfelelő sora havi 12,5 milliárd forint többletforrásban részesül – mondta a Portfoliónak Takács Péter. Az egészségügyi államtitkár szerint zajlik egy valós költségekre épülő finanszírozás kidolgozása is.

A plusz havi forrás a Pénzügyminisztérium részéről megelőlegezett bizalom, cserébe minden intézménynél meghatároznak egy maximum-adósságszintet, amit ha túllép a menedzsment, annak következményei lesznek a vezetőség fizetésében – közölte.

Továbbra is alapvetés, hogy nem zárnak be kórházakat, de az egyes intézmények portfóliójában lehet áthangolás, hogy tényleg azokat a kapacitásokat kapja meg a lakosság, amire a lakóhelye közelében leginkább szükség van, ne legyenek kihasználatlan kapacitások; a betegbiztonsági szempontok is a centralizálás mellett szólnak – tette hozzá.

Korábbi cikkünk a témában: Kórházi osztályokat zárnak be átmenetileg a tartozások miatt – állítják a beszállítók

„Nem feltétlenül muszáj például urológiai osztályt fenntartani mindenhol csak azért, mert a főorvosnak rangot ad, hogy ő osztályvezető főorvos. Ezeket a kiskirályságokat felejtsük el. Ez már a múlt. Ezt le kell zárni, és a beteg érdekét kell előtérbe helyezni, ott kell ellátni, ahol a legjobb ellátást és a legnagyobb gyógyulási esélyt tudjuk neki nyújtani” – fogalmazott a lapnak adott interjúban.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Nemzeti Védelmi Szolgálat ellenőrzi, ha valaki indokolatlanul hosszú várakozási időt szab, miközben a magánrendelőjébe irányítja a beteget – mondta Takács Péter. „Pontosan tudom, hová kell mennünk, és kikhez, akik ezt az etikátlan gyakorlatot folytatják. Ők ne számítsanak semmi jóra! A betegektől érkező jelzések alapján pontosan tudjuk, hogy ha valaki bement egy ambulanciára, egy azonosítható kórházba a megadott orvoshoz, és 2049-re kapott dátumot, az megjelent-e magánban, és ha igen, hol. Ezt nézzük. Felmerülhet ezen a ponton, hogy vajon ott van-e szerződése, működési engedélye annak az orvosnak, aki irreálisan hosszú előjegyzési idővel hajtotta el a beteget az állami ellátásból, még ha papíron nem is látta el. Ezeket a folyamatokat viszonylag könnyen fel tudjuk deríteni.”

Azt szeretné, ha az Országos Kórházi Főigazgatóság előírna egy bizonyos, közfinanszírozásban elvégzett esetszámot akár a fekvőbeteg-ellátásban, akár a járóbeteg-ellátásban dolgozó orvosok számára, és csak ennek a teljesítése esetén adná ki a magánpraxis-engedélyt – ismertette Takács Péter.

Ehhez kapcsolódóan: Egészségügy – A magánellátás luxusnak számít, a várólisták egyre hosszabbak