Az érintett miniszterek a szerdai kormányülésen lemondtak a vagyonkezelői alapítványok kuratóriumi tagságáról. A kormány ezt várja az államtitkároktól, miniszteri biztosoktól és kormánybiztosoktól is február 15-ig – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón.
„A kormány szerdai ülésének végén lemondott Varga Judit, Lantos Csaba, Lázár János, Varga Mihály, Nagy István, Szijjártó Péter és Navracsics Tibor, így ők február 15-től nem folytatják tevékenységüket a vagyonkezelői alapítványok kuratóriumaiban” – fogalamzott Gulyás Gergely.
Azt várják, hogy minden kormányzati tisztviselő így járjon el, tehát ez vonatkozik az államtitkárokra, helyettes államtitkárokra, közigazgatási államtitkárokra, miniszteri biztosokra, kormánybiztosokra – tette hozzá.
Február 15-től nem maradhatnak a vagyonkezelői alapítványokban, vagy kormányzati megbízatásukat kell leadniuk – mondta a miniszter.
„Amiről beszélünk, annak az uniós joghoz semmi köze, ez abszolút zsarolás, amiről szó van, de tegyük félre, nyilván fontosabb a diákok érdeke, hogy az Erasmus-programmal kapcsolatosan semmilyen fennakadás ne legyen nyártól sem” – mondta Gulyás Gergely.
Amint arról korábban beszámoltunk, az Európai Bizottság szerint aggályos a fideszes miniszterek és kormánytagok részvétele a modellváltáson átesett egyetemeket fenntartó alapítványokban, és ezt már tavaly jelezték a magyar kormánynak. A korrekciós lépéseket a bizottság nem tartotta elegendőnek, ezért javaslatára az Európai Tanács úgy döntött, felfüggeszti az Erasmus+- és a Horizont programot az érintett intézmények esetében.
Eddig 21 egyetem esett át modellváltáson és vált alapítványi fenntartásúvá. Ezeket nagyrészt fideszes miniszterek, államtitkárok, politikusok vagy Fidesz-közeli emberek vezetik.
„A Fidesz most sértődötten visszahívja az egyetemi kuratóriumokba egyoldalúan kinevezett minisztereit, és úgy tesz, mintha a rendszerrel csak annyi lenne a problémánk, hogy Varga Judit vagy Lázár János élethosszig tartó zsíros másodállást kapott a kormányfőtől” – írta Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője.
Az Európai Unió nem pusztán a kinevezettek személyét, hanem a durva átszervezések egészét kifogásolta. Az egyetemi autonómia erőszakos szétroncsolása utáni helyreállítás ennél jóval több lépést igényel, azzal nem változik érdemben semmi, ha a miniszterek helyére holnap Mészáros Lőrinc valamelyik unokatestvére vagy szomszédja ül be életfogytig – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: Van, ahol többet költhetnek az egyetemi alapítványok vezetőinek fizetésére, mint ösztöndíjakra