2017 óta él egy különlegesen nagyvonalú adóalap-kedvezmény, amelynek, úgy tűnik, legfőbb nyertese Tiborcz István cégcsoportja lehetett. A 24.hu gyűjtése alapján az elmúlt öt évben harmincmilliárd forintnyi társasági adó befizetését tudták elkerülni vele.
FRISSÍTÉS
Az írásunk alapjául szolgáló 24.hu cikk megjelenése után Tiborcz Istán a LinkedIn-en reagált (lásd alább), a BDPST pedig emailben kereste meg a szerkesztőségeket, és pontosította az állításokat azzal, hogy a cégcsoport tagjai nem adókedvezményben, hanem adóalap-kedvezményben részesültek, amelynek révén a cikk tárgyául szolgáló időszakban a BDPST összesen 2,6 milliárd forint társasági adó fizetése alól mentesült. Ezek értelmében módosítottuk írásunk egyes mondatait és címét is.
Tiborcz István, a miniszterelnök veje a hírhedt Elios-botrány után, 2015 végén a műemlékbizniszre nyergelt át a közvilágításról. Igaz, jó ideig titkolták a nyilvánosság előtt a főként hitelekből megszerzett, híres budapesti paloták és vidéki kastélyok felvásárlását, Tiborcz 2018 végén ismerte csak el nyilvánosan, hogy övé e cégcsoport központi cége, a BDPST Zrt. is.
Minimális társasági adót fizetnek
A 24.hu mostani gyűjtése alapján a BDPST Zrt. az elmúlt öt évben őrületes nyereséget termelt, miközben
minimális társasági adót fizettek
a költségvetésnek ezen időszak alatt. Egészen pontosan 2019 és 2023 között 48,4 milliárd forint nyereséget termelt a vállalat, amiből 5,5 milliárdot osztalékként ki is vettek a tulajdonosok. A lap gyűjtése szerint hasonló zajlott a teljes cégcsoportnál: a zrt.-nek tavaly év végén tizenhat kapcsolt vállalkozása volt, és a nyereséges cégek szinte mindegyikénél minimalizál(hat)ták a társasági adót.
Mintha csak rájuk szabták volna
Minderre egy 2017 óta élő, különlegesen nagyvonalú és rugalmas adókedvezmény miatt van módjuk. Varga Mihály pénzügyminiszter még nyolc éve, egy adótörvény-módosító csomag részeként javasolta, hogy a hazai vállalkozások a műemlék épületek és a helyi védelem alatt álló ingatlanok felújításánál a beruházási érték kétszeresével csökkenthessék az adóalapjukat. Sőt a cég ötéves időszakra el is nyújthatja a kedvezmény igénybevételét, ha pedig nincs elég nyeresége, akár tovább is adhatja a kapcsolt vállalkozásoknak, azaz szét lehet teríteni a kedvezményt a cégcsoporton belüli anya- és leányvállalatok, illetve a közös vezetésű társaságok között.
Az új adókedvezmény eredményeképpen 2019 és 2023 között összesen mintegy harmincmilliárd forint műemléki adókedvezmény csapódott le Tiborczék cégcsoportjánál, amiből
minden évben éppen csak annyit érvényesítettek, amennyivel meg tudták úszni a társaságiadó-fizetést.
Az is látszik, hogy az egész törvénymódosítás legnagyobb haszonélvezői Tiborczék lehettek az időszak alatt.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatala nyáron kiadta egy közérdekű adatigénylés után, hogy a hazai cégek a taotörvényt kihasználva mennyi műemléki kedvezményt adtak át egymásnak. Az adóhatóság a 2018 és 2022 közötti időszakra közölt adatokat: ekkor összesen 36,8 milliárd kedvezmény mozgott a cégek között, így látszik, hogy a lehetőség első számú felhasználói Tiborczék voltak.
Frissítés: A megjelent cikkek után Tiborcz István a Linkedinen reagált. Semmilyen megjelent információt nem cáfolt, de hozzátette, hogy vannak olyan adók is, amiket viszont ők is fizetnek. Emellett leírása szerint ő az "értékteremtés mezején" működik és "megmenti" a felvásárolt kastélyait, palotáit.
Ehhez kapcsolódóan: Saját rendeleteit írja felül a kormány, hogy Mészáros Lőrinc cégének kedvezzen