Titkosszolgálati dokumentumok szerint orosz hibrid hadviselés célpontja volt a romániai választás

Călin Georgescu szélsőjobboldali, oroszbarát elnökjelölt

A Legfelsőbb Nemzetvédelmi Tanács feloldotta értékelése titkosítását, kiemelve, hogy ennek alapján az ország különböző összehangolt műveletek célpontja lehetett az elnökválasztás november 24-i, első fordulója előtt, amelyet a szélsőjobboldali, oroszbarát Călin Georgescu nyert meg.

Az EU- és NATO-tagállam szavazói végül december 8-án döntenek az új államfő személyéről. A második fordulóba a két héttel ezelőtt a második helyre befutó, centrista Elena Lasconi került be még.

Korábban már fény derült arra, hogy a TikTok kulcsszerepet játszott Georgescu kampányában, több millió embert ért el a portál révén, virális videói nagy népszerűségre tettek szert. A titkosítás alól feloldott dokumentumok azonban arra is rámutattak, hogy a politikust orosz támogatással, több módszerrel, így például összehangolt fiókokkal, célzott algoritmusokkal és fizetett promócióval is népszerűsítették.

Ehhez kapcsolódóan: Hogyan segítette a TikTok a román szélsőjobboldali elnökjelölt, Călin Georgescu felemelkedését?

Mindez segíthet megmagyarázni, miként nőhetett a független jelölt népszerűsége a szavazás előtt nem sokkal mért egy százalékról 22 százalékra. Ez egy széles körű manipulációs művelet eredménye lehet, amelybe influenszereket vontak be, és amely a romániai intézményeket és a hétköznapi embereket is behálózta.

Az iratok szerint a Georgescu népszerűségének növelésére használt, nagyjából 25 ezer TikTok-fiók „igen aktívvá vált két héttel a választások időpontja előtt”. Körülbelül nyolcszáz rendkívül alacsony aktivitású volt november 11-ig, ekkor azonban „az egész hálózat teljes kapacitással aktiválódott”.

Kiderült az is, hogy influenszereket toboroztak a videómegosztó oldalon, akik közvetlenül is népszerűsítették Georgescut azáltal, hogy nyilvánosan kiálltak mellette, illetve közvetett módon is erősítették azzal, hogy egyébként semleges posztjaikba vele kapcsolatos címkéket csempésztek be. Egy olyan módszert is bevetettek, hogy hamis fiókokat hoztak létre a romániai állami intézményeknek – például többtucatnyi oldal használta megtévesztő módon a terrorelhárítási szolgálat (BAT) nevét és logóját, több ezer követőt és több mint százezer lájkolót elérve. Ezeken a hamis fiókokon Georgescut támogató bejegyzéseket tettek közzé azt a látszatot keltve, hogy az érintett állami intézmények az ő pártján állnak.

Ráadásul a politikus tartalmait nem jelölték meg úgy, hogy valamelyik jelölthöz tartoznának, ami kedvezett a tömeges terjesztésüknek. A posztjaikat megjelölő többi induló mérsékelt online jelenlétet ért el.

A román hírszerzés szerint a művelet sok pénzbe kerülhetett, miközben Georgescu a hatóságoknak úgy nyilatkozott, hogy egyáltalán nem volt kampányköltése. A titkosszolgálati értékelésben arra is kitértek, hogy a hivatalos román választási honlapok hozzáférési adatait orosz kiberbűnözői platformokon tették közzé. Mint közölték, több mint 85 ezer kibertámadást azonosítottak, amelyek célja az informatikai rendszerek sebezhetőségének kihasználása volt. „A támadások intenzíven folytatódtak, beleértve a választások napját és az azt követő éjszakát – áll az ügynökség egyik feloldott dokumentumában. – A kampány működési módja és kiterjedése arra enged következtetni, hogy a támadó jelentős, államra jellemző erőforrásokkal rendelkezik.”

Oroszország tagadja, hogy beavatkozott volna a romániai választásokba.

Készült a Reuters tudósításának felhasználásával.