A XV. kerületben és Pécelen zárva lesz az összes óvoda pénteken, de Újpesten, Óbudán és más kerületekben sem nyit ki egy részük. A polgári engedetlenséggel tiltakozó óvodapedagógusok emberhez méltó fizetést követelnek, és kiállnak az elbocsátott vagy megfélemlített pedagógusok mellett.
Újpest, Óbuda és több más kerület óvodai dolgozói is csatlakoznak a XV. kerületi kezdeményezéshez, és pénteken nem veszik fel a munkát, hogy ezzel hívják fel a kormány figyelmét a gyerekekkel dolgozók problémáira, valamint a magyar közoktatás és köznevelés méltatlan helyzetére – olvasható közleményükben.
Úgy tudni, hogy a XV. kerületben és Pécelen az összes önkormányzati óvoda zárva lesz pénteken, a többi csatlakozó kerületben pedig az óvodák jelentős része nem nyit ki. Újpesten 177 óvodai dolgozó tiltakozik polgári engedetlenséggel, és nyolc óvoda lesz zárva.
Ehhez kapcsolódóan: Országos sztrájknap: Ismét több ezer tanár, diák, szülő és szimpatizáns tiltakozikA pénteki óvodai tiltakozást elindító XV. kerületben nagyjából négyszáz óvodai dolgozó nem veszi fel a munkát aznap – mondta a Szabad Európának Kátainé dr. Kovács Viktória óvodavezető-helyettes. Ez 19 óvodát és 1700 gyereket érint csak a kerületben.
A tiltakozást előre jelezték a szülőknek, akik támogatták az akciójukat. Aki nem tudja megoldani gyereke felügyletét, az a Csokonai Kulturális Központba viheti, ahol programokkal készülnek péntekre – tette hozzá.
Az óvodapedagógusok ugyanannyit keresnek, mint a tanárok, az a különbség, hogy az óvodák fenntartói nem a tankerületi központok, hanem az önkormányzatok. Ez a polgári engedetlenséggel való tiltakozásnál nagy különbséget jelent, mert az óvodapedagógusokat nem fenyegeti elbocsátás – mondta Noé Krisztina óvónő, gyógypedagógus.
Ehhez kapcsolódóan: Tíz helyett huszonegy százalékkal nőhet a tanárok bére, a PDSZ szerint ez csak inflációkövető emelés lenne„A tankerület nem nyúlhat hozzánk, maximum Pintér Sándor tehet valamit, ha tenni akar. A kerületi polgármester elmondta, hogy semmiféle szankciótól nem kell tartanunk, és elfogadja, hogy a polgári engedetlenséghez folyamodunk” – fogalmazott.
A XV. kerületben volt előzménye a tiltakozásnak: januárban kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak, márciusban pedig három napig nem vették fel a munkát. A szülők már akkor is támogatták őket, és nem vitték a gyerekeket óvodába. Az októberi tiltakozásokban is részt vettek – mondta az óvónő.
Tisztességes és emberhez méltó fizetést szeretnének, és nemcsak a diplomás dolgozókra gondolnak, hanem a pedagógiai asszisztensekre és a dajkákra is. Az ő nettó fizetésük sok esetben még a kétszázezer forintot sem éri el – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: A Karinthy gimnázium tanára: Megdöbbentő volt, mekkora tömeg gyűlt össze„Az iskolai tanárok mellett is kiállnak, akik nem olyan szerencsések, hogy önkormányzathoz tartozzanak, és ha ki merik nyitni a szájukat, elveszíthetik az állásukat” – fogalmazott Noé Krisztina.
Mivel nem az állam a fenntartó, az óvodák abból a szempontból is szerencsésebb helyzetben vannak az iskolákhoz képest, hogy nagyobb a szakmai szabadságuk, saját programjukat valósíthatják meg – mondta az óvónő.
Ehhez kapcsolódóan: Újabb tanárok kockáztatják az állásukat a szerdai tiltakozással