Több mint 67 ezer orosz állampolgár követeli az ország legfőbb nyomozó hatóságától Alekszej Navalnij holttestének kiadását a családnak – jelentette a Meduza hírügynökség. Egyre nő a harag, amiért az orosz hatóságok megtagadták.
Az OVD-Info emberi jogi csoport kezdeményezésére az Európai Unió független nemzetközi vizsgálatot kért a távoli sarkvidéki büntetőtelepen fogva tartott Navalnij halála ügyében, amelyet az orosz hatóságok február 16-án jelentettek be.
A Kreml legkeményebb bírálójának özvegye, Julija Navalnaja nyilvánosan Vlagyimir Putyin orosz elnököt okolta a férje haláláért, és azt ígérte: folytatja Navalnij harcát a Kreml ellen, és a felelősök megbűnhődnek.
Az OVD-Info a Gyatel (Harkály) szolgáltatást használja kezdeményezéséhez. Ez lehetővé teszi a polgároknak, hogy online küldjenek hivatalos kérvényeket.
Navalnij szóvivője, Kira Jarmis február 19-én az X-en, a korábbi Twitteren azt írta: orosz tisztviselők közölték a családdal, hogy két hétbe fog telni, amíg befejezik a holttest vizsgálatát.
„A nyomozók azt mondták az ügyvédeknek és Alekszej édesanyjának, hogy nem adják át nekik a holttestet. A következő 14 napban »vegyi vizsgálatnak« vetik alá” – írta Jarmis.
„Hazudnak, időt akarnak nyerni, és még csak nem is titkolják” – mondta.
Your browser doesn’t support HTML5
Az Európai Unió külügyminiszterei Brüsszelben újabb büntetőintézkedéseket kértek Moszkva ellen, hogy felelősségre vonják Navalnij haláláért.
„Oroszországnak lehetővé kell tennie egy független és átlátható nemzetközi vizsgálatot Navalnij hirtelen halálának körülményeiről” – áll a miniszterek közleményében.
„Az EU nem takarékoskodik az erőfeszítésekkel annak érdekében, hogy partnereinkkel szorosan együttműködve elszámoltassa Oroszország politikai vezetését és hatóságait, és újabb terheket rójon rájuk a tetteikért, beleértve a szankciókat” – áll a közleményben.
Navalnaja, aki az elmúlt években maga is a Kreml kemény kritikusa lett, megfogadta: „Folytatjuk a harcunkat hazánkért”, és Brüsszelbe utazott, hogy támogatást kérjen a 27 tagú uniótól.
„Három nappal ezelőtt Vlagyimir Putyin megölte a férjemet, Alekszej Navalnijt” – mondta Julija Navalnaja kétperces videójában az X-en.
Ehhez kapcsolódóan: Navalnij özvegye ígéretet tett a hatalom elleni küzdelem folytatására
Navalnaja, aki két gyermekükkel külföldön él, éppen Münchenben volt a nemzetközi biztonsági konferencián, amikor február 16-án megjelentek az első hírek arról, hogy Navalnij meghalt az Északi-sarkvidéken, a Sarki Farkas néven elhíresült szigorú börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte állítólagos szélsőséges tevékenység miatt. A váddal Navalnij és a Kreml más bírálói szerint azért fejelték meg a korábbi ítéleteket, hogy megbüntessék korrupcióellenes és politikai tevékenységéért.
„Folytatni fogom Alekszej Navalnij munkáját – mondta Navalnaja. – Folytatom a harcot az országunkért. Hívlak benneteket, hogy álljatok mellém.”
Arra szólította fel támogatóit, hogy „minden eddiginél dühödtebben” harcoljanak a Kreml ellen, és azt mondta, arra vágyik, hogy „egy szabad Oroszországban” éljen.
Az EU eddig tizenkét szankciócsomagot fogadott el Oroszország ellen, most dolgozik a tizenharmadikon, ahogy a héten a második évfordulójához közeledik Oroszország Ukrajna elleni teljes körű inváziója. Németország további erőfeszítéseket szorgalmaz.
A Kreml – amely évek óta kerüli, hogy kiejtse Navalnij nevét – február 19-én megtörte a hivatalos hallgatást, és közölte, hogy vizsgálatot kezdtek, és az orosz törvények szerint fogják lefolytatni. Hozzátette, hogy a holttest kiadásának időpontjáról nem a Kremlben döntenek.
A Lettországban működő orosz Novaja Gazeta február 18-án arról írt, hogy a rendőrség őriz egy helyi halottasházat az északi-sarkvidéki Szalehard városában, miközben találgatások kaptak lábra arról, hogy hol lehet a 47 éves Navalnij holtteste, illetve hogy vannak-e rajta bántalmazásra utaló nyomok.
Navalnijé a legújabb név Putyin azon ellenfeleinek hosszú listáján, akik gyanús körülmények között haltak meg külföldön vagy otthon, ahol a Kreml az ukrajnai invázió kezdete óta kíméletlenül üldözi az ellenvéleményeket és a szólásszabadságot.
Halálának február 16-i bejelentése óta az orosz rendőrség elkerítette azokat az emlékhelyeket, ahol az emberek virágokat és gyertyákat helyeztek el Navalnij tiszteletére. A rendőrök feloszlatták a gyülekezőket, és több mint 430-at letartóztattak közülük több tucat városban.
Your browser doesn’t support HTML5