Magyarországon nagyjából lezárult az oltási program első, leginkább lendületes szakasza. Ugyanakkor nem kevesen vannak azok, akik ugyan megkapták mindkét oltást, mégsem alakult ki bennük védettség. Ezen a héten ennek is utánajártunk. A Szabad Európa tíz legérdekesebb, legfontosabb cikke a hétről.
Egyre többen vannak azok, akiket kínai vakcinával oltottak be, mégsincs védettségük. Legalábbis ez a tapasztalata a nekik létrehozott Facebook-csoport alapítójának, aki azt mondta a Szabad Európának, az a legszörnyűbb, hogy semmit sem változott az életük, ugyanaz a bezártság folytatódik. Hiába van védettségi igazolvány, az ő anyukája például sehova nem tud menni. „Kétségbeesetten ül otthon, maszkban látogatjuk.” Cikkünket nem csak azoknak ajánlom, akiket Sinopharmmal oltottak.
A budapesti főpolgármester arra kérte egy levélben a miniszterelnököt, hogy a kormány hozza nyilvánosságra a Sinopharm ellenanyag-tesztek eredményét. Karácsony Gergely azt írta, az elmúlt napokban sokan megkeresték azok közül, akiket ugyan beoltottak, de nincs ellenanyaguk.
Your browser doesn’t support HTML5
Orbán és a migráció
A magyar miniszterelnök szerint újra kiemelt téma kell, hogy legyen a migráció. Ebből pedig csak rossz van, mindenkit oda kell küldeni előbb-utóbb, amelyik területen megszületett – mondta Orbán Viktor június 11-én reggel az állami rádióban. „Migránsok, migránshadak dörömbölnek Európa szinte minden ajtaján" – fogalmazott a kormányfő, aki nemzeti konzultáció keretében kérdezné az embereket a migrációról.
Egy nappal korábban szintén Orbán Viktor arról beszélt, lesz népszavazás a Budapestre tervezett kínai Fudan Egyetemről, valamint bejelentette azt is, hogy Magyarországon indul a 12-16 évesek oltása. Minden részletet olvasson el részletes cikkünkben!
Nem akar árkokat betemetni, viszont nagyon várja már a koalíciós kormányzást, és ősszel árnyékkormányt hirdetne a DK miniszterelnök-jelöltje. Dobrev Klára a Szabad Európa kormányfő-jelölteket bemutató sorozatában úgy fogalmazott: „a vízió része az is, hogy abbahagyjuk ezt az állandó ellenségkeresést. Hogy nem kell mindig gyűlölni valakit.” A teljes interjút olvassa el oldalunkon!
Your browser doesn’t support HTML5
A magyar hitelmoratórium túl kényelmes helyzetet eredményezett: félő, hogy sokan hozzászoktak ahhoz, hogy nem kell a havi törlesztőrészletet befizetniük a felvett kölcsön után. A kormány a választások utánra halasztaná a hitelmoratórium lezárását. Ez nem jó az adósoknak, hiszen drágul a hitelük, de a bankoknak sem, mert nem tudják, hányan vannak tényleg bajban, nem tudnak tervezni. A Szabad Európának érintettek és szakértők is nyilatkoztak, olvassa el cikkünket!
Fukuyama: Magyarország a visszalépés példája
Kína és az USA nem lehetnek egyszerre a világ vezető hatalmai, az európai politikusok pedig nem fognak tudni a lavírozni a totalitárius rendszer és a liberális demokrácia között - véli Francis Fukuyama. A Stanford Egyetem világhírű történésze a Szabad Európának adott exkluzív interjúban úgy fogalmazott: „Magyarország és Lengyelország a normakövetéstől való visszalépés példái az EU-n belül, aláásták a jogállamisággal és egyebekkel kapcsolatos európai értékeket és ideálokat. Ez megrendítette az EU – mint a liberális demokrácia fáklyahordozója – státuszát a világban."
Belarusz tekintélyelvű vezetője, Aljakszandr Lukasenka aláírta a büntető törvénykönyv kiegészítéseit, gyakorlatilag mindent kriminalizálva, amit az ellenzék csinálhat – derül ki cikkünkből.
„Azt akarom, hogy az európai vezetők őszintén átérezzék a fájdalmunkat" - mondta Szvjatlana Cihanouszkaja belarusz ellenzéki vezető a Szabad Európának adott exkluzív interjúban. Az olvasók által beküldött kérdésekben szó esett nyugati összeesküvésről, a Krím-félszigetről és Putyin orosz elnökről. A 10 kérdésből álló villáminterjút videón is megnézheti.
Your browser doesn’t support HTML5
Labdarúgó Európa-bajnokság: ki térdel és ki nem?
Pénteken megkezdődött a koronavírus miatt tavalyról elhalasztott labdarúgó Európa-bajnokság is, mely előtt az egyik nagy botrányt kiváltó kérdés Magyarországon a mérkőzés előtti rasszizmus és diszkrimináció elleni térdelés. A magyar miniszterelnök nem ért vele egyet, mondván, a magyarok csak három esetben térdelnek le: Isten előtt, a haza előtt, és ha megkérik a szerelmük kezét. A gesztus megítélése más országokban sem egyértelmű, derül ki összeállításunkból.