Túlterhelt tevéken tépnek a turisták Katarban

A vb-re érkező külföldiek Katar hagyományos szórakozási lehetőségeit is kipróbálják – tömegesen

Sahín, a teve kinyújtózott a homokban, és lehunyta a szemét, de nem sok ideje maradt a pihenésre. A Dohán kívüli sivatagba tömegével érkező vb-drukkerek ugyanis készen álltak a tökéletes Instagram-pillanatra: a dűnetevegelésre.

Mivel Katar több mint egymillió szurkolót fogad az egy hónapig tartó világbajnokságon, még a tevék is túlóráznak. A látogatók az apró emírségben még soha nem látott tömege igyekszik, hogy a meccsek között kipipálja az Öböl menti turisztikai élmények bakancslistáját: teveháton lovagolni, sólymokkal fotózkodni és a hagyományos piacok sikátoraiban bolyongani.

A FIFA-labdarúgó-vb egyik katari stadionja Dohában, Katarban 2022. november 17-én

Nemrég, egy péntek délután több száz, focimezbe öltözött vagy zászlóba burkolódzó látogató várta, hogy sorra kerüljön, és felszállhasson a púpos állatokra. Azokat a tevéket, amelyek nem emelkedtek fel, a hajcsáraik kényszerítették felállni. Amikor az egyik teve hangosan nyögött, egy ausztrál nő felkiáltott: „Úgy hangzik, mintha megerőszakolnák őket!” A közelben közben egy csoport mexikói férfi szelfizett fehér katari tóbiába és fejdíszbe öltözve.

„Tényleg csodálatos érzés, mert olyan magasnak érzed magad” – mondta a 28 éves Juan Gaul a lovaglás után. Az argentin rajongó egy hétre látogatott Katarba Ausztráliából.

A „királyok sportja” – egy katari férfi felkészül a sólyom reptetésére a Katari Nemzetközi Sólyom- és Vadászfesztivál sólyomversenyén 2016. január 29-én. A sólymokkal való fényképezkedés szintén fent van a vb-re érkező drukkerek bakancslistáján

A lehetőséget a hajcsárok is kihasználják, akik a világbajnokságnak köszönhetően a szokásos pénz többszörösét keresik.

„Rengeteg pénz jön be – mondta Ali Dzsaber al Ali 49 éves szudáni beduin tevepásztor. – Hála istennek, bár nagy a nyomás.”

Al Ali 15 éve érkezett Katarba, de gyerekkora óta tevékkel dolgozik. Mint meséli, egy átlagos hétköznapon a világbajnokság előtt cége naponta körülbelül húsz, hétvégén pedig ötven lovaglást kínált. A világbajnokság kezdete óta Al Ali és a férfiak, akikkel együtt dolgozik, reggelente ötszáz, este további ötszáz fuvart bonyolítanak le. Elmondása szerint a cég állatállománya 15 tevéről hatvanra nőtt.

„A túravezetők gyorsan akarják intézni a dolgokat – mondta Al Ali –, ezért nagyobb nyomást gyakorolnak ránk.”

Régen létszükségletet elégítettek ki, ma szórakozásból tartják őket

Miközben tömegek gyülekeztek körülöttük, sok teve szoborszerűen ült, szájukat szövet szájkosár takarta el, testükön fényes nyereg, a levegőt trágyaszaga lengte be.

Más Öböl menti kultúrákhoz hasonlóan a tevék egykor a katariak számára is létfontosságú közlekedési eszközt jelentettek, és segítették a kereskedelmi útvonalak felfedezését és fejlesztését. Ma a patás állatok a kulturális időtöltés részei: a teveversenyzés népszerű sport, amelyet a városon kívüli régi pályákon rendeznek.

A dohai Szuk Vakif piac utcái 2010. március 14-én

Al Ali elmondta, hogy amikor egy állat fáradt, nem hajlandó felállni, vagy visszaül, miután felállt. Az egyes tevéket arcvonásaik alapján tudja azonosítani.

„Beduin vagyok. Olyan beduin családból származom, akik tevéket gondoznak. Úgy nőttem fel, hogy szerettem őket” – mondta Al Ali.

Túlhajszolt állatok

De a turisták hirtelen megnövekedett száma azt jelenti, hogy az állatoknak kevesebb idejük marad a pihenésre – mondta. Egy rövid lovaglás mindössze tíz percig tart, míg a hosszabbak húsz-harminc percig.

Al Ali szerint egy teve általában öt lovaglás után pihenhet. „Most az emberek azt mondják, hogy nem tudnak várni, mert más programjuk van a sivatag közepén” – mondta.

A világbajnokság kezdete óta az állatokat – szünet nélkül – 15-20, néha akár negyven tevegelésre is kihajtják.

Al Ali napja hajnali fél öt körül kezdődik, amikor megeteti az állatokat, és felkészíti őket a turisták érkezésére. Néhány turista már hajnalban megjön, mondta, abban a reményben, hogy tökéletes napfelkeltés képet készíthet, „így együtt kell dolgoznunk velük, és fotókat kell készítenünk nekik”.

Déltől délután 2 óráig mind a hajcsárok, mind a tevék pihennek – mondta. „Aztán elkezdünk felkészülni a délutáni csatára.”

Nem minden látogatót ragad magával az élmény

Pablo Corigliano, egy 47 éves Buenos Aires-i ingatlanügynök azt mondta, hogy valami autentikusabbat remélt. A kirándulások egy autópálya melletti sivatagi szakaszon kezdődnek, nem messze Meszajíd iparvárostól és hatalmas olajfinomítóitól.

„Valami vadabbra számítottam – mondta Corigliano. – Azt hittem, hogy a sivatagon fogok átkelni, de amikor megérkeztem, tipikus turistalátványosságot láttam.”

Katari férfiak tevéket terelnek egy sivatagi területen a Szaúd-Arábia és Katar közötti Abu Szamrah határátkelő katari oldalán 2017. június 21-én

Nem sokkal később Corigliano és barátai kerestek egy dűne quad bike-ot, hogy egy jót száguldozhassanak a sivatagban.

Szöveg: az AP tudósítása nyomán.