Az örmény főváros, Jereván több pontján tüntetések voltak hétfőn. A tiltakozók a forgalmat is lezárták, hogy nyomást gyakoroljanak Nikol Pasinján örmény miniszterelnökre, amiért földeket adott át Azerbajdzsánnak. Több mint 270 tüntetőt vettek őrizetbe a hatóságok.
A jereváni tüntetéseket a Tavus a Hazáért mozgalom szervezte, amely ellenzi Örményország északi, Tavus régiójában a nemrég végrehajtott határmódosítást, miután Pasinján vezetése alatt sorozatos katonai vereségeket szenvedtek az örmények Azerbajdzsánnal szemben.
Örményország északi részén Azerbajdzsán visszanyerte a fennhatóságát négy olyan falu felett, amelyek a kilencvenes évek elején történő, első örmény–azerbajdzsáni háború óta Jereván ellenőrzése alatt álltak. A helyiek szerint volt, ahol sötétedés után helyezték el a határjelzőket.
Kirancban az új határvonal kijelölése miatt dulakodás alakult ki a rendőrség és a helyiek között, akik közül néhányan lebontották az Azerbajdzsánnak átadandó épületeket.
Határőröket küldtek a területre, felváltva az évtizedek óta ott állomásozó örmény és azeri katonákat.
Az új határvonalat a szovjet időkben készült térképek alapján jelölték ki. Kirancban a határmódosítás ötven telket és két lakóházat engedett át Bakunak. Azt nem közölték, hogy az érintetteknek mikor kell elhagyniuk az otthonukat. Jereván azt ígérte, hogy a kilakoltatottakat pénzzel vagy másképp kárpótolja.
A határmódosítás április 19-én kezdődött és május 15-én fejeződött be, amikor Örményország és Azerbajdzsán miniszterelnök-helyettesei találkoztak, hogy hivatalossá tegyék a folyamat végét. A találkozóról nem adtak ki képeket.
A Bakunak adott földterületek miatt növekvő nyugtalanságot Bagrat Galsztanján, Tavus tartomány érseke is szította, aki az elmúlt napokban nagyszámú tüntetőt mozgósított. Galsztanján többször felszólította Pasinjánt, hogy mondjon le, mivel sokak szerint túlzottan engedékeny volt Bakuval.
Pasinján szerint az örmény engedmények jelentősen hozzájárulnak majd az Azerbajdzsánnal kötendő békéhez. „Nem húzunk új határt, egyszerűen csak visszatérünk ahhoz a de jure határhoz, amely a Szovjetunió összeomlásakor jogilag érvényes volt” – mondta a Szabad Európa örmény szolgálatának.
Your browser doesn’t support HTML5