Újabb, Irán elleni büntetőintézkedések elrendelésére készül az Európai Unió a békés tiltakozókkal szembeni brutális hatósági fellépés miatt.
„Ma újabb szankciós csomagot fogadunk el a tüntetések leveréséért felelős személyek ellen” – közölte Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a külügyi tanács brüsszeli ülése előtt.
Az ügyben az első intézkedéseket októberben léptette életbe a közösség, ezek keretében tizenöt iráni tisztségviselő és szervezet ellen rendeltek el vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat. Diplomáciai források szerint hétfőn harmincegy újabb névvel fog bővülni a feketelista.
Emmanuel Macron francia elnök friss rádióinterjújában nem zárta ki azt sem, hogy terrorszervezetnek nyilvánítják az iráni Forradalmi Gárdát.
„Sokan vagyunk, akik célzott szankciókat szeretnénk, különösen a Forradalmi Gárda és a rezsim tagjai ellen” – mondta.
Az EU-tagállamok külügyminisztereinek hétfői találkozóján az ukrajnai helyzet is napirenden lesz, így a Kijevnek nyújtott támogatás fokozásáról és az esetleges kilencedik szankciós csomagról is egyeztetések várhatók.
Ehhez kapcsolódóan: Ki vezeti az iráni tüntetések leverését?Az iszlám köztársaságban onnan indult az őszi tiltakozáshullám, hogy a kurd régióból származó, 22 éves Mahsza Aminit lazán megkötött hidzsábja miatt feltartóztatta a rettegett erkölcsrendészet szeptember 13-án. Szemtanúk szerint megverték, s feltehetőleg ennek hatására kómába esett, majd három nappal később meghalt.
A rendőrség állítása szerint Amini halálát szívelégtelenség okozta. Ezzel szemben több orvosszakértő úgy vélekedett, hogy a fiatal nő egyértelműen a fejére mért ütések miatt vesztette életét.
A történtek hírére tüntetések kezdődtek országszerte, az ügy azonban túlmutatott önmagán, sokan általánosságban tiltakoztak a másként gondolkodók elleni egyre keményebb hatósági fellépés, a nőkkel szemben fokozódó állami erőszak ellen. A megmozdulásokon számos nő levette a fejkendőjét, levágta a haját.
A hatóságok végül vérbe fojtották a demonstrációkat, jogvédők szerint legalább 336 ember halt meg, csaknem 15 ezret pedig őrizetbe vettek.