Újabb fél évvel meghosszabbítaná a veszélyhelyzetet a kormány

Orbán Viktor egy sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban 2024. szeptember 12-én

Az ukrajnai háborúra hivatkozva ezúttal 2025. május 18-ig hosszabbítana a kormány. Legutóbb március 14-én hosszabbítottak 180 nappal, ez november 19-én jár le. Érvényben van egy másik rendelkezés is, „a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet”.

A kormany.hu oldalra feltett és október 10-ig társadalmi egyeztetésre bocsátott javaslat szerint az Ukrajnában zajló orosz–ukrán háború a második világháború óta nem tapasztalt humanitárius helyzetet eredményezett, és megváltoztatta az európai gazdasági helyzetet is.

A humanitárius katasztrófa kezeléséhez és a nemzetközi gazdasági változások következményeinek kivédéséhez Magyarországnak továbbra is biztosítania kell a hatékony, gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetőségét – áll a normaszövegben, amely szerint a kormány ezért a veszélyhelyzet további 180 nappal történő meghosszabbítására tesz javaslatot.

Ehhez kapcsolódóan: Akkor van veszélyhelyzet, amikor csak a kormány akarja

Az Orbán-kormány 2020. március 11-én hirdetett először veszélyhelyzetet a koronavírus-járványra hivatkozva. Azóta – egy pár hónapos időszakot leszámítva – folyamatosan fennáll a rendeleti kormányzás, ami lehetővé teszi, hogy a kormány egyik napról a másikra felülírjon törvényeket – hívta fel a figyelmet rá a Magyar Helsinki Bizottság márciusban, a veszélyhelyzet első kihirdetésének negyedik évfordulóján.

A civil jogvédők összefoglalója szerint a szabályozással egyebek mellett az a probléma, hogy a túl tágan és általánosan megfogalmazott szabályok gyakorlatilag korlátlan felhatalmazást adnak az Orbán-kormánynak, amit ki is használt, több mint ezer veszélyhelyzeti rendeletet fogadott el.

Érvényben van a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet is. Ezt 2016 márciusában hirdették ki először, azóta rendszeresen meghosszabbítják; legutóbb szeptember 6-i hatállyal hosszabbított a kormány, így a válsághelyzet 2025. március 7-ig biztosan érvényben marad.

Your browser doesn’t support HTML5

Egyszerűen – Mit jelent a veszélyhelyzeti kormányzás?