Újabb kormányellenes tüntetés Belgrádban az újvidéki pályaudvari tragédia miatt

Tüntetés Belgrádban 2024. december 22-én

Emberek tízezrei vonultak utcára előző nap a szerb fővárosban a tizenöt halálos áldozatot követelő, novemberben bekövetkezett tragédia felelőseinek elszámoltatását követelve.

Sokan csatlakoztak az egyetemisták által szervezett megmozduláshoz, többek között gazdák, színészek és tanárok. Belgrád központjában több utcát lezártak a forgalom elől, a Szlavija teret megtöltötték a tiltakozók. A tüntetés 16:30-kor kezdődött. Tizenöt perces néma csenddel emlékeztek meg a tetőomlás áldozatairól, eközben sokan a magasba tartották világító telefonjukat, majd fél órán át sípokat fújtak.

Egy diák, Teodora Topalović arról számolt be, hogy az emberek támogatása nagyon sokat jelent nekik. „Amikor elkezdődik, az elején mindig a sírás határán vagyok, aztán összeszedem magam, és folytatom – mondta. – Ez nagyon sokat jelent minden diáknak.”

A belgrádi Nikola Perić elmondta: azért jött el a tüntetésre, hogy tiltakozását fejezze ki az egész helyzet és a szerbiai hatóságok ellen. „Támogatni a diákokat, tisztelegni az ártatlanul meghalt emberek emléke előtt, és próbálni változtatni az ország helyzetén, ami nem jó” – sorolta.

A nyugdíjas Tatjana Spolja Miletić üdvözölte „az új, fiatal erők” színre lépését, és úgy vélekedett, hogy az idősebbeknek is támogatniuk kell a kezdeményezéseket. „Nem tudok hallgatni és otthon ülni” – fogalmazott.

A demonstrálók követelték a letartóztatott aktivisták minél előbbi szabadon bocsátását, illetve a tüntetőket megtámadó emberek azonosítását és bíróság elé állítását.

Az újvidéki tragédia tisztázásáért és az egyetemek finanszírozásért is tüntetnek a szerbiai diákok

Az újvidéki vasútállomás tetejének egy része november 1-jén szakadt le. A többtonnás szerkezet rázuhant több emberre, tizenöten életüket vesztették, két sérült súlyos állapotban van. Sokan úgy gondolják, hogy a féktelen korrupció vezetett az állomás hanyag felújítási munkálataihoz és ennek következtében a tető leomlásához. A megmozdulásokon több aktivisták letartóztattak.

Azóta számos utcai tiltakozást tartottak országszerte, sürgetve a felelősök elszámoltatását. Több olyan megmozdulás is volt, amely elfajult, a vasárnapi belgrádi tüntetéssel kapcsolatban azonban nem érkezett hír erőszakról.

A diákok hetek óta blokád alatt tartják négy állami egyetem több mint ötven karát, és több tucat középiskolát is bezártak szolidaritásból.

Az ügyészség november 21-én bejelentette, hogy tizenegy embert letartóztattak a tragédiával kapcsolatban.

Ehhez kapcsolódóan: Tucatnyi embert tartóztattak le a halálos újvidéki tetőomlással összefüggésben

A vádlottak között van Goran Vesić volt infrastruktúráért felelős miniszter és Jelena Tanasković, a szerb pályavasúti vállalat korábbi megbízott igazgatója. Amennyiben bűnösnek találják őket, akár tizenkét évre is börtönbe kerülhetnek.

Az Újvidék–Szabadka gyorsvasút építési projektje keretében az utóbbi években kétszer is felújította az állomás épületét egy kínai vezetésű konzorcium, de a vasúttársaság szerint a leszakadt, 1964-ben épült tetőrészhez nem nyúltak. Ezt több szakértő is vitatja.

Fotógalériánk a tüntetésről:

Csaknem harmincezren tüntettek a kormány ellen Belgrádban