Az orosz hadsereg immár második egymást követő hajnalban támadta pilóta nélküli repülőgépekkel Kijevet, miközben a NATO–Ukrajna Tanács alakuló ülésére készülnek Vilniusban.
„Összesen tizenöt kamikazedrón volt érintett a támadásban. Ezek közül tizenegyet megsemmisítettek a központi és keleti légi parancsnokság felelősségi légterén” – tájékoztattak.
Az ukrán hadsereg közleményében arról nem írtak, hogy az ország más részein is voltak-e légicsapások.
Ihor Taburec, a Cserkaszi terület kormányzója arról számolt be, hogy két embert kórházban ápolnak égési sérülésekkel, miután egy pilóta nélküli repülőgép becsapódása nyomán kigyulladt egy épület.
A kijevi katonai adminisztráció közölte, hogy a fővárosban több mint két órán át szóltak a légoltalmi szirénák, a területen minden ellenséges eszközt azonosítottak és leszedtek. Áldozatokról vagy anyagi károkról nem érkeztek hírek.
Your browser doesn’t support HTML5
A NATO-csúcs keddi nyitónapján az inváziós erők célba vettek több gabonaraktárt a déli Odesszai terület egyik kikötőjében.
Az ukrán katonaság előző nap bejelentette, hogy összesen huszonhat orosz drónt lőttek le a legutóbbi csapáshullámban.
Ehhez kapcsolódóan: A rendőrség új kihívásokkal küzd a háborús Kijevben: kémek, fegyveres erőszak és mentálisegészség-válság
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő szerdán Vilniusba érkezve biztonsági garanciákat sürgetett országa számára.
Kiemelte: a NATO–Ukrajna Tanács ülésén is fel fogja vetni az ügyet, amely az egyik legfontosabb kérdés a találkozón a további fegyverszállítások és a jövőbeli tagsághoz vezető út mellett.
„Egy oldalon szeretnénk állni mindenkivel” – szögezte le.
Olaf Scholz német kancellár elmondta, hogy a világ hét legfejlettebb iparú demokráciáját tömörítő G7-csoport hosszú távú biztonsági garanciákon dolgozik.
Amanda Sloat, az amerikai Fehér Ház illetékes tanácsadója szerint a bemutatásra váró tervezet fő célja a hosszú távú katonai segítségnyújtás biztosítása Ukrajnának, ami erős jelzést küld Oroszországnak arra vonatkozóan, hogy „az idő nem az ő oldalán áll”.
Ehhez kapcsolódóan: Zelenszkij: Abszurd, hogy Ukrajna nem kap menetrendet a NATO-csatlakozásra
A G7-ek ezt a kezdeményezést ideiglenes garanciának tekintik, amíg Ukrajna meg nem kapja a tagságot az észak-atlanti szövetségben.
„Segítünk Ukrajnának olyan haderőt felépíteni, amellyel megvédhetik magukat, és el tudják rettenteni az ellenséget egy jövőbeli támadástól” – mondta Sloat.
Hozzátette, hogy nagy hangsúlyt fognak fektetni a hosszú távú befektetésre a katonai és védelmi szektorba .
„További demokratikus és biztonsági reformokra van szükség Ukrajnában” – húzta alá az amerikai tisztségviselő. Mint mondta, Joe Biden elnök egyértelmű volt azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna elérheti céljait, de ez is követelmény lesz, ahogy minden jelenlegi tagállam esetében az volt.