Újabb hatvanmillió euróról küldött számlát hétfőn az Európai Bizottság Magyarországnak az Európai Unió Bírósága migrációs ítéletének végre nem hajtása miatt. Közben a kormány az utolsó határidőt is elmulasztotta az első, 93 millió eurós számla befizetésére, aminek magyar projektek látják majd kárát.
Úgy tűnik, semmit sem változott a magyar kormány hozzáállása az Európai Unió Bírósága ítéletének figyelmen kívül hagyása miatt kiszabott, sok millió eurós pénzbírságok ügyében. Az Európai Bizottság hétfőn küldött ki egy újabb, ezúttal hatvanmillió eurós összeg befizetéséről szóló számlát a magyar kormánynak, miközben Budapest az első, 93 millió eurós kifizetési kérelemnek sem tett eleget egy nappal a keddi határidő lejárta előtt – közölte hétfőn a testület illetékes szóvivője.
Így az Európai Unió Bírósága által a magyar migrációs és menekültügyi szabályozás uniós joggal való folytonos összeegyeztethetetlensége miatt kiszabott napi egymillió eurós pénzbírság mostanra már elérte, sőt meghaladta a 150 millió eurót. Az ugyancsak az ítélet végre nem hajtása miatt kirótt, kétszázmillió eurós átalánybírsággal együtt így már 350 millió euróba fáj a magyar adófizetőknek, illetve – a büntetés kifizetésének elutasítása esetén – a kohéziós és más uniós források magyar kedvezményezettjeinek az Orbán-kormány csökönyössége.
Bár a határidők lejártával szembesülve a magyar miniszterelnök még október végén levelet írt (erről lásd október 29-i cikkünket) Ursula Von der Leyennek, Orbán a levélben továbbra is vitatta a pénzbírság jogosságát, jóllehet a bizottságnak jogilag nincs más lehetősége, mint bevasalni a tartozást. A bizottsági elnök szóvivőjének mindenesetre hétfőn nem volt tudomása arról, hogy a főnöke válaszolt volna a levélre, amire korábban ígéretet tett.
A bizottság előbb negyvenöt, majd tizenöt napos határidőre küldött fizetési kérelmet az elmúlt hónapokban Budapestnek összesen 93 millió euró értékben (ez lényegében három hónap alatt gyűlt össze a napi bírságokból), és miután a kormány nem mutat hajlandóságot a fizetésre, a testület most – akárcsak korábban a kétszázmilliós átalánybírság esetében – a következő napokban megkezdheti a pénz levonását a kifizetési szakaszba lépő magyar projektekből, amelyek többsége a kohéziós politika területét érinti.
A frissen kiszámlázott, hatvanmillió eurós összeg befizetésére a kormánynak negyvenöt, majd egy második számla kiküldése után újabb tizenöt napos határidő áll a rendelkezésére, de ha nem történik érdemi lépés, beindul a bizottsági fűnyíró.
A testület kéthavonta fog új számlát küldeni (a következőt január közepén a november közepe óta eltelt időszakra) egészen addig, amíg a magyar kormány nem teljesíti az ítéletet. Az év végén elvesztendő 1,1 milliárd eurós kohéziós politikai forrással (a kondicionalitási eljárásban felfüggesztett 6,3 milliárd euró arányos része) együtt Magyarország az év vége felé közel másfél milliárd eurós forrásvesztést lesz kész benyelni.
Ehhez kapcsolódóan: Az év végi EU-s forrásvesztés már biztos, csak a mértéke a kérdés