A háromágú szigony története - új külsőt kaphat az ukrán címer

Egy fiú biciklizik az orosz szeparatistáktól visszafoglalt Szlovjanszkban. Az épület előtt az ukrán címerrel.

Az ország függetlenségének 30. évfordulójára elfogadhatja az ukrán parlament, hogy új külsőt kapjon a nemzeti jelképként használt, kék alapon sárga színű, háromágú szigony Volodimir Zelenszkij ukrán elnök reményei szerint.

Az ukrán címer egy szavazóurnán.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök június 29-én bejelentette, hogy sürgős törvénytervezetet nyújtott be a Legfelsőbb Tanácshoz, hogy frissítsék az ukrán címert. Ha elfogadják a tervezetet, Ukrajnának a mostani kék pajzson szereplő sárga, háromágú szigonynál összetettebb nemzeti jelképe lehet.

Ukrajna ezzel azon országok közé csatlakozna, amelyeknek két címerük van.

A "nagyobb" címer tervéről az országgyűlés dönt. Az ukrán alkotmány az új címerről úgy rendelkezik, hogy azon a kék alapon sárga háromágú szigonynak központi helyen kell lennie.

A benyújtott címerterv nyerte azt a 2020-as versenyt, aminek zsűrijében a jelenlegi címer tervezője is tag volt. A terv számos elvárást teljesít az alkotmányban meghatározottakból, de néhány módosítást kértek. Kritikával fogadták azt például, hogy úgy tűnik, mintha rálépnének az ukrán zászlóra, és mintha zoknit hordana egy angyal.

Zsűrizik az új ukrán címertervként beküldött pályázatokat.

Az ukrán elnök szerint "számos különböző verseny, vita, veszekedés, vélemény és elképzelés volt már az évek során" arról, hogy milyen is legyen a végső címer. Ez normális. Ilyen a demokrácia. Azt gondolom, függetlenségünk 30. és [Ukrajna] alkotmányának 25. évfordulójára pontot kell tennünk ennek az ügynek a végére.”

A kijevi Tithes templomának romjaiban leltek rá erre a 10. századból származó háromágú szigonyra. Valaki szerint búvársólymot, más szerint a szentháromságot jelképezi.

Nem világos, hogy a jelenlegi címer mit jelképez, de először körülbelül ezer éve, a Kijevi Rusz uralkodója, Nagy Vlagyimir uralkodása alatt használták.

Egy 1918-ban készült tengerészeti zászló, bal felső sarkában a jelenleg használatos ukrán címerrel.

1918-ban a háromágú szigony a független Ukrajna jelképévé vált a rövid életű népköztársaság idejére, 1917-1920 között, mielőtt elfoglalták volna a bolsevikok.

Az ukrán felkelők hadseregének veteránja menetel Kijevben 1992-ben. A II. világháborús katonai alakulat volt a felelős lengyel és más etnikumok tömeges meggyilkolásáért Ukrajna nyugati részén 1943-ban.

A II. világháború alatt a háromágú szigony olyan náci kötődésű, nacionalista szervezetek címertárába is bekerült, akik a szovjetek ellen harcoltak, köztük a hírhedt ukrán segédrendőrséggel, akik segédkeztek a németeknek Ukrajna véres elfoglalásában.

Egy ukrán tengerész festi a címert egy hajóra a szevasztopoli tengeri flottán 1993-ban.

Miután 1991-ben Ukrajna kinyilvánította függetlenségét a Szovjetuniótól, a szocialista köztársaság kalapácsát és sarlóját felváltotta a sárga háromágú szigony a kék pajzson. A “nagyobb” és kidolgozottabb címerről azonban eddig, számos próbálkozás ellenére, nem egyeztek meg.

Munkások helyezik fel a címert 2014-ben.

Néhányan úgy gondolják, hogy már 30 éve használják a háromágú szigonyt, miért kellene más. Olekszandr Zincsenko történész azt mondta a Szabad Európa ukrán szerkesztőségének, hogy a háromágú szigony "a világ egyik legemblematikusabb címere. Minek túlbonyolítani, ahelyett, hogy megtartanánk így, egyszerű, de élénk minimalizmusában?".