Furcsán büszkélkedett a benzinárral az orosz nagykövetség

Részlet a svédországi orosz nagykövetség által 2023. január 17-én megosztott ártérképről. A nyilakat mi tettük rá

A svédországi orosz nagykövetség nemrég kirakott egy olyan térképet a benzinárakról, amelyen az orosz sereg által elfoglalt keleti és déli területeket visszaadták Ukrajnának. Ezzel párhuzamosan a januári benzinárak is érdekesek, ugyanis Magyarországon a legmagasabbak a régióban.

A stockholmi orosz nagykövetség nemrég szokatlan információval lepte meg az érdeklődőket, ugyanis egy olyan térképet tett közzé, amelyen visszaadták Ukrajnának az orosz hadsereg által megszállt Krímet és a kelet-ukrajnai területeket.

A térkép maga a január 9-i átlagos, feltehetőleg kiskereskedelmi benzinárakat igyekezett ábrázolni az adatok hivatkozása nélkül, egyébként egy magyar grafikus anyagát képként kivágva és felhasználva.

A modern, digitális térképek újfajta legitimációs eszköznek is tekinthetők vitás ügyekben. Elég lehet például arra gondolni, hogy az Apple a saját térképein már 2019-ben odaadta a Krímet Putyinéknak, feltéve hogy a felhasználó oroszországi IP-címmel használta a szolgáltatásukat. Ezt értelemszerűen az orosz szabályozás felszólítására tették.

A más országokból érkező felhasználóknak viszont a Google térképéhez hasonlóan valami fura képződménnyé alakította a Krímet, amely mintha egy országhoz sem tartozna, de Oroszországgal nincs is tengeri határa, majd tavaly májusban inkább teljesen visszaadták a területet Ukrajnának, mármint a térképeken.

Donyeck és Luhanszk keleti megyéiben egyébként – a Krímhez hasonlóan erősen megkérdőjelezhető tisztaságú szavazások után – az orosz állam tavaly ősszel bejelentette, hogy a régiók önként csatlakoztak Oroszországhoz. Kis piros pöttyöket viszont ezúttal hiába vártak a Google-től, az valamiért csak a Krímnek járt. A kép 2023. február 8-án készült

A Google-nél egyébként megmaradt egyedi, ország nélküli képződménynek a Krím, kis piros pöttyökkel elválasztva mindkét entitástól. Viszont visszatért a vízi határvonal a keleti szélén lévő Kercsi-szorosnál Oroszország és az új, piros pöttyös terület között.

Az eredetileg bemutatni kívánt benzinárak sem teljesen érdektelenek, ugyanis a régióban Magyarországon volt a legdrágább a benzin még január végén is.

A benzin helyi árát meghatározó tényezőknél egyébként olyanokra érdemes gondolni, mint

  • hogy mennyiért veszik/termelik ki a finomítandó nyersolajat vagy az import készterméket;
  • hogy mennyi adót vagy fordítva, benzinár-támogatást tesz rá az állam;
  • vagy hogy mekkora a benzinkereslet, és milyen erős a verseny a benzint áruló szereplők között.
Ehhez kapcsolódóan: Kerüljön képbe az olajembargóról! – kérdések és válaszok