A georgiai kormány elleni tömegtüntetésekről tudósító újságírók azt állítják, hogy szánt szándékkal támadnak rájuk a biztonsági erők. Többen arról számoltak be, hogy megverték őket, és kórházi kezelésre szorultak.
Tüntetők ezrei vonultak utcára Tbiliszi belvárosában két egymást követő éjszaka, miután Irakli Kobahidze miniszterelnök bejelentette Georgia uniós csatlakozási folyamatának felfüggesztését 2028-ig. A georgiai rendőrség vízágyút és könnygázt vetett be a tüntetők feloszlatására.
Guram Rogava, a helyi Formula TV újságírója állítólag kulcscsont- és arccsonttörést szenvedett, miután a rendőrök megverték a november 28–29-i tüntetésen. Megtámadták a Formulához hasonlóan kormánykritikus Pirveli televízió több alkalmazottját is. Nodar Meladze, a Pirveli hírszerkesztőségének vezetője elmondta, hogy a georgiai biztonsági erők szándékosan akadályozták az újságírók munkáját, és megpróbálták leállítani az adást is.
Ehhez kapcsolódóan: Erőszakkal oszlattak fel egy kormányellenes tüntetést Georgiában
„Évek óta vezetem a hírszerkesztőséget. A mostani az első tiltakozó megmozdulás, ahol kegyetlenül bántak az operatőrökkel és a riporterekkel” – mondta Meladze. – „Tudom, hogy újságíró vagy” – mondta neki a biztonsági erők egyik tagja, mielőtt rátámadtak.
Amióta a Georgiai Álom a szavazatok 54 százalékával megnyerte az október 26-i parlamenti választásokat, az országon zűrzavar lett úrrá, az ellenzék és a nyugati kormányok azt állítják, hogy a szavazás tisztaságát jogsértések árnyékolták be. A biztonsági erők erőszakkal oszlatták fel a választási eredmény elleni tiltakozásokat.
A legutóbbi tüntetésen a Pirveli újságírója, Anna Madivan elmondása szerint allergiás reakciót váltott ki a vízágyúban használt víz. Más újságírók is tapasztaltak hasonlót; azt mondták, arra gyanakszanak, hogy allergéneket vagy más vegyi anyagokat tartalmazott.
„Szándékos támadás”
A Pirveli két másik újságírója, Davit Bicsikasvili és Nanuka Kadzsaja azt mondta, hogy interjúkészítés közben támadtak rájuk, Kadzsajának orvoshoz kellett fordulnia, miután telibe találta egy vízágyú.
Davit Cagarelit, a Szabad Európa georgiai szolgálatának újságíróját élő adás közben támadták meg Tbiliszi belvárosában, a Rusztaveli metróállomás közelében.
Your browser doesn’t support HTML5
„A járdán mentem, élő adásban voltam. Egyszer csak a különleges erők egyik tisztje kijött egy gyógyszertárból, és váratlanul hasba vágott – mesélte Cagareli. Összeesett és nehezen kapott levegőt. A különleges erők egy másik tisztje közelebb ment hozzá. – Szabad Európa-feliratú dzsekiben voltam, sajtójelvényt viseltem, látszott, hogy újságíró vagyok. Ez szándékos támadás volt.”
A Current Time, a Szabad Európa orosz nyelvű szerkesztősége operatőrét, George Tcsumburidzét a parlament közelében lelökték az egyik ház párkányáról, amikor a tüntetésről tudósított. Az esetet rögzítette a kamera.
Your browser doesn’t support HTML5
Több más újságíró is hasonló történetekről számolt be a Szabad Európa georgiai szolgálatának, azzal vádolva a hatóságokat, hogy kifejezetten a munkájuk miatt verték meg őket. Sokan közülük kórházba kerültek.
Szalome Zurabicsvili georgiai elnök, a kormányzó Georgiai Álom párt bírálója elítélte „a georgiai nép és média elleni brutális és aránytalan támadásokat”, és az orosz típusú elnyomáshoz hasonlította az erőszakos fellépést.
A Media Ombudsman nevű helyi civil szervezet arra szólította fel a biztonsági erőket és a köztisztviselőket felügyelő georgiai különleges nyomozó szolgálatot, hogy indítson azonnali vizsgálatot az incidensekkel kapcsolatban. Azt is kérte, hogy a büntető törvénykönyv 154. cikkelye (beavatkozás újságírói tevékenységbe), illetve 156. cikkelye (üldözés) alapján minősítsék a történteket. A civil szervezet külön vizsgálatot is követel az újságírókat érintő ügyekben.
Kobahidze miniszterelnök november 29-i tájékoztatóján kijelentette, hogy minden jogsértést, különösen az újságírókkal szemben, ki kell vizsgálni.
Romló viszony Brüsszellel
A tiltakozásokról tudósító újságírók korábban is célkeresztben álltak Georgiában, nemzetközi emberi jogi szervezetek és a médiában érdekvédő szerepet vállaló nem kormányzati szervezetek aggodalmuknak adtak hangot a sajtószabadság és a médiamunkások biztonsága miatt. 2021-ben 53 újságíró szenvedett sérüléseket, köztük agyrázkódást, vegyi anyagoktól eredő égést, illetve végtagtörést, miután szélsőjobboldali tüntetők megtámadtak egy Pride felvonulást.
Lekszo Laskaravát, a Pirveli TV operatőrét az események közvetítése közben brutálisan megverték, súlyos sérüléseket szenvedett. Néhány nappal később holtan találták otthonában, ami tiltakozásokhoz és felháborodáshoz vezetett, amiért a rendőrség nem tett meg mindent az erőszak megállítása érdekében.
Míg Georgia 2023 decemberében még EU-tagjelölti státuszt kapott, kapcsolata Brüsszellel az elmúlt hónapokban megromlott. Brüsszel elhatárolódott a tbiliszi kormánytól, miután az országban olyan vitatott törvényeket fogadtak el, amelyek korlátozzák az LMBTQ-jogokat, illetve megbélyegzik és ellehetetlenítik azokat a civil szervezeteket és szerkesztőségeket, amelyek finanszírozásuk jelentős részét külföldről kapják.
Ehhez kapcsolódóan: Nem volt zökkenőmentes Greta Thunberg körútja a Kaukázusban