Törökország közzétette hivatalos közlönyében a Svédország NATO-tagságát jóváhagyó parlamenti döntést, véglegesítve ezzel a ratifikációt. Közben kisebb fordulat történt a svéd kormány szándékaiban, miután Ulf Kristersson svéd miniszterelnök levélben értesítette Orbán Viktort: nem zárkózik el attól, hogy Budapestre jöjjön beszélni vele, hozzátéve, hogy egyébként a február 1-jei uniós csúcstalálkozón is lesz alkalmuk tárgyalni.
„Várom, hogy ezeket a kérdéseket egy mindkettőnk számára alkalmas időpontban Budapesten is mélyebben megbeszéljük” – írta Orbán Viktornak válaszlevelében Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, amit a Svt Nyheter tett közzé és a HVG vett észre.
Az ügy előzményéről itt olvashat bővebben. Röviden Orbán Viktor kormánya húsz hónapja akadályozza a svéd NATO-csatlakozást azzal, hogy – mára egyedüliként – nem ratifikálják a magyar parlamentben, napirendre se engedik venni.
A magyar kormány hivatalos indokai eddig változatosak voltak, itt olvashatja például Kövér László friss érvelését a témában.
Mindenesetre legújabban azt szerette volna Orbán, hogy a svéd miniszterelnök jöjjön Magyarországra személyesen egyezkedni. Ezt első körben a svéd külügyminiszter visszautasította, de most a miniszterelnök mégis elfogadta a felkérést.
Levelében Kristersson miniszterelnök a meghívást megköszönve arról is írt, hogy az intenzívebb politikai párbeszéd valóban hasznos lenne a két ország között, illetve hogy számos olyan téma van, amelyről lenne értelme kétoldalú megbeszélést folytatni. Ilyen például a svéd Gripen harci repülők miatti együttműködés, a közelgő magyar uniós elnökség vagy közös szövetségi rendszerünk, a NATO.
Levele végén emellett felhívta Orbán figyelmét arra, hogy egyébként hamar lenne módjuk személyesen beszélni, hiszen mindketten ott lesznek a február 1-jei uniós csúcstalálkozón Brüsszelben.
Közben Törökország közzétette hivatalos közlönyében a Svédország NATO-tagságát jóváhagyó parlamenti döntést, véglegesítve ezzel a ratifikációt - számolt be az AP. Ulf Kristersson svéd miniszterelnök üdvözölte a török lépést, kulcsfontosságú mérföldkőnek nevezve azt a NATO-tagság felé vezető úton. A török parlament január 23-án döntött arról, hogy támogatja Svédország csatlakozását a védelmi szövetséghez.
Ehhez kapcsolódóan: Kövér László sem árulta el, pontosan mit szeretne a kormány a svédektől a NATO-csatlakozásuk jóváhagyásáért