Nemrég több utcanevet lecserélt Ferencváros a Fudan egyetem tervezett helye környékén. Az új utcanevek pedig a Kínai Kommunista Párt áldozataira emlékeztetnek. Baranyi Krisztina kerületi polgármester és Karácsony Gergely főpolgármester avatták fel szerdán az az átnevezett utcákat.
Ferencváros délnyugati részén, a Nagyvásártelepnél a Helyi kikötő út új neve az Ujgur mártírok útja, a Hídépítő utcából pedig Dalai Láma út lett. Ahogy a környéken lesz a Szabad Hongkong út vagy a Hszie Si-kuang püspök út is.
Az elnevezések teljesen nyíltan politikai célzatúak, és mivel jelenleg nem él ott senki, nem kap új iratokat egy lakó sem.
Az átnevezések helyszíne nem véletlen, a kormány által a kínai Fudan egyetem Budapestre tervezett központjának helyszíne körül történtek az átnevezések. Az utcanevek pedig a Kínai Kommunista Párt számára különösen érzékeny témákat érintenek, a helyi keresztényüldözést, az ujgur koncentrációs táborokat, illetve Tibet és Hongkong lakosainak szabadságát.
"Az emberek hatalma erősebb, mint a hatalom emberei"
Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester és Karácsony Gergely főpolgármester közösen avatták fel az új utcaneveket szerdán. Baranyi Krisztina elmondta, hogy az átnevezés tudatos politikai akció volt. Azért éltek vele, mert a kormány a fejük fölött döntve szeretné a Ferencvárosba költöztetni a kínai Fudan magánegyetemet, több százmilliárd forint közpénzből.
Pedig korábban Diákvárosról állapodtak meg a kormánnyal erre a helyszínre, a kerület és Budapest pedig egyáltalán nem ért egyet a váratlan változtatással.
Ehhez kapcsolódóan: Odaszúrt Ferencváros a tervezett kínai egyetemnek, átnevezték az utcákatEzért azokkal az eszközökkel fognak élni, amik a rendelkezésükre állnak. Emellett abban bízik, hogy ha később erre jár majd akár egy tibeti, akkor az utcanevekkel találkozni fog, a Fudan egyetem ide tervezett központjával viszont nem.
Arra is biztatott minden budapestit, hogy vegyenek részt beruházással kapcsolatos konzultáción, ami június 4-től indul. Ehhez lakcímkártya kell majd online és offline is kitölthető lesz.
Kérdésre azt is elmondta, az átnevezésekről nem egyeztetett a helyi Fidesz-frakcióval, a veszélyhelyzeti felhatalmazás miatt egyedül döntött. Nem akarta ugyanis, hogy idő előtt kiszivárogjon a lépés.
Ehhez kapcsolódóan: A Fudan Egyetemről indít konzultációt az ellenzék, négy kérdést tesznek felKarácsony Gergely főpolgármester arról beszélt, hogy ők tartják magukat a megállapodásaikhoz és az elveikhez. Ferencváros pedig átfogó megállapodást kötött a kormánnyal a terület átalakításról, ezt akarja most egyoldalúan megváltoztatni a kormány a Fudannal. Szerinte a városnak és Magyarországnak sem érdeke a Fudan idehozatala, kizárólag talán néhány építőcégé és a kínai államé.
A főpolgármester szerint a Fudan számos olyan értéket kérdőjelez meg, amik mellett Magyarország 30 éve elkötelezte magát, mint a szabadság és a szolidaritás. Ezért neveztek át utcákat olyan szereplőkről, akik a kínai állam működésének kárvallottjai. Különös tekintettel Hszie Si-kuang katolikus püspökre, hiszen elvileg például a kormánynak is számít a keresztényüldözés elleni fellépés.
"Az emberek hatalma erősebb, mint a hatalom emberei"
– mondta Karácsony Gergely, ezért ajánlotta a június 5-i, szombati budapesti tüntetést azoknak, akik megmutatnák, hogy a magyar hallgatóknak épített Diákváros az előnyösebb cél, mint a kínai hallgatóknak épített Fudan egyetem.
Ehhez kapcsolódóan: Palkovics: A mostani viták nem a Fudanról szólnak, hanem a választási előkészületekről