Klaus Johannis román államfő visszavonta jelöltségét az észak-atlanti szövetség főtitkári tisztségére, ezzel minden akadály elhárult a holland kormányfő megválasztása elől, miután szerdán a magyar és a szlovák vezetés is szakított eddigi ellenállásával.
A döntést a Johannis elnökölte Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése után jelentették be. A testület által kiadott közleményben azt írták, hogy az ország elnöke már előző hét végén tájékoztatta a NATO tagállamait visszalépéséről.
Egyúttal közölték, hogy Románia átadja Ukrajnának az egyiket két Patriot légvédelmi rendszere közül, amennyiben a szövetségesek hasonló eszközökkel pótolják.
Rámutattak, hogy az erről szóló döntés során figyelembe vették „az ukrajnai biztonsági helyzet jelentős leromlását a civilek és a polgári infrastruktúra elleni folyamatos és masszív orosz támadások nyomán, illetve a regionális következményeket Románia biztonságára vonatkozóan is”.
Ehhez kapcsolódóan: Holland sajtó: Magyarország és Szlovákia már nem ellenzi Mark Rutte NATO-főtitkári jelöltségét
Egyhangú támogatásra van szükség a katonai szövetséget októberig vezető Jens Stoltenberg utódjának megválasztásához; mind a harminckét tagállamnak egyet kell értenie.
Mark Rutte jelöltségét a szövetségesek szinte mindegyike már kezdettől támogatja – Magyarországot, Szlovákiát és Romániát kivéve. Budapest és Pozsony végül a héten szakított az ellenállással, így rövid időre Bukarest maradt a kinevezés egyetlen kerékkötője. Most ez az akadály is elhárult.
Johannis, akinek idén jár le a második elnöki mandátuma, többször is leszögezte, hogy Kelet-Európának nagyobb szerepet kellene kapnia az euroatlanti intézmények vezetői pozícióiban.
Ehhez kapcsolódóan: „Munkatársakat keresünk” – magas rangú tisztségek ürülnek meg az EU-ban és a NATO-ban
Az Ukrajnával határos Románia a háború 2022-es kirobbanása óta bruttó hazai terméke (GDP) 2,5 százalékára emelte védelmi kiadásait.
Az ország még 2017-ben írta alá a négymilliárd dollár értékű szerződést az amerikai Patriot rendszerek beszerzéséről, az első ütegek 2020-ban érkeztek meg.