Az amerikai média arról számol be, hogy Joe Biden elnök kormánya feloldotta azokat a korlátozásokat, amelyek megakadályozták, hogy Ukrajna amerikai fegyverekkel lője Oroszország területét.
A The New York Times, az AP és a Reuters november 17-i jelentései a kérdést jól ismerő forrásokra hivatkoztak.
A Fehér Ház nem kommentálta a jelentéseket.
Ha megerősítik a hírt, az jelentős változást jelent az Egyesült Államok politikájában. Kijev már régóta kéri ilyen lépések engedélyezését.
A Reuters forrásai szerint Kijev a következő napokban tervezi az első ilyen hosszú távú támadást, de konkrétumok nem ismeretesek.
Ukrajna valószínűleg ATACMS rakétákat vetne be a célra, ezek hatótávolsága a 300 kilométert is eléri – közölte a Reuters három, a kérdést ismerő forrásra hivatkozva.
Ehhez kapcsolódóan: Béketárgyalások előtt? Oroszország és Ukrajna előnyszerzésre törekszik a harctéren és azon túl isAz amerikai kormányzat keresi annak a módját, hogyan erősíthetné meg Ukrajna támogatását, mielőtt Biden január 20-án távozik a Fehér Házból és Donald Trump megválasztott elnök visszatér oda.
Trump bírálta Biden Kijevnek nyújtott erős támogatását, és közölte, hogy a lehető leggyorsabban véget kíván vetni a háborúnak, de olyan feltételekkel, amelyek valószínűleg elfogadhatatlanok lennének Ukrajna számára.
Az AP forrásai azt állítják: Biden a legutóbbi döntésével vélhetően arra válaszol, hogy Észak-Korea több ezer katonát küldött Oroszországba és a hírek szerint néhányan közülük már részt is vesznek a harcokban Oroszország Kurszki területén.
A Kreml arra figyelmeztetett, hogy jelentős eszkalációnak tekinti, ha az Egyesült Államok vagy más nyugati szövetségesek engedélyezik nagy hatótávolságú fegyverek használatát Oroszország ellen.
Oroszország 2022. februári teljes körű inváziójának kezdete óta használ nagy hatótávolságú fegyvereket és harci repülőgépeket ukrajnai polgári és infrastrukturális, valamint katonai célpontok ellen.
Ehhez kapcsolódóan: Oroszország hatalmas támadást indított Ukrajna ellen, célkeresztben az energiainfrastruktúra