Életmentő ölelés, gyilkos vírus és pusztító tüzek - a legjobb sajtófotók
A dán Mads Nissen fotója nyerte el a World Press Photo nemzetközi sajtófotóversenyen az év fotója díjat. A képen a 85 éves Rosa Luzia Lunardit öt hónap után először ölelik át - egy műanyag függönyön keresztül egy Sao Pauló-i otthonban 2020. augusztus 5-én.
Joshua Irwandi indonéz fotós képe 2. helyezést ért el. A kép 2020. április 18-án készült egy indonéz kórházban, ahol a koronavírus egyik áldozatának műanyagba tekert testét fotózta le.
Karolina Jonderko második helyezést érő képe az Újjászületett című sorozat része. A képen egy gondosan összekészített csomag látható, egy élethű újszülött babával, születési anyakönyvi kivonattal és babaholmikkal Lengyelországban 2015. április 29-én.
Természet kategóriában Ralph Pace amerikai fotós képe nyert, amelyen egy kíváncsi kaliforniai oroszlánfóka úszik egy, a vízben lebegő szájmaszk felé a montereyi Breakwater búvárparadicsomban 2020. november 19-én.
Általános hír kategóriában Valerij Melnyikov Elveszett Paradicsom című sorozatának egyik darabja nyerte a versenyt. Ezen Areg egy égő ház előtt ül egy hegyi-karabahi faluban 2020. november 25-én. Az örmény falubeliek egy része a kényszerű távozás előtt felgyújtotta otthonát, mert a falu ismét azeri fennhatóság alá került.
Helyszíni hír kategóriában a Washington Post fotóriportere, Evelyn Hockstein nyert. A képen a washingtoni Lincoln Parkban található Felszabadítási emlékmű eltávolításáért tüntető nőt próbál éppen az ellenkezőjéről meggyőzni egy férfi 2020. június 25-én.
Természet kategóriában szintén első helyezést ért el Lalo de Almeida Lángoló Pantanal című képe egy elhullott őzről a leégett mocsaras területen, Pantanalban 2020. augusztus 13-án.
A Föld legnagyobb trópusi mocsaras térsége az egyik leggazdagabb biodiverzitású is volt, több mint 4700 növény- és állatfajnak biztosított élőhelyet. A helyi kistermelők azonban sokszor égetéssel készítik elő a talajt a következő vetéshez, a tüzek pedig a szárazság miatt egyre gyakrabban elszabadulnak. 2020. január és augusztus között a terület 10 százaléka teljesen leégett, és környezetvédők szerint még a leggyorsabb állatoknak sem volt esélye a menekülésre.
Szintén első helyezést ért el helyszíni hír kategóriában Lorenzo Tugnoli képe, amelyen a lángokban álló bejrúti kikötő és a tűzzel harcoló tűzoltók láthatóak 2020. augusztus 4-én. A tűzben tíz tűzoltó vesztette életét.
Harmadik helyezett lett sport kategóriában az iráni Fereshteh Eslahi A repülés gondolata című képe, amelyen az extrém sportot, az úgynevezett parkourt űző Saeed Ramin strandol a barátaival egy tóban 2020. szeptember 9-én.
Oleg Ponomarev első helyezést érő portréján Ignatot, egy transznemű férfit, öleli át barátnője, Maria Szentpéterváron, 2020. április 23-án.
Ignatot iskoláskorában folyamatosan zaklatták, az iskolapszichológus, aki előtt felfedte nemi identitását, elmondta titkát minden diáknak és tanárnak.
Oroszországban 2020 júliusában lépett törvénybe az az alkotmánymódosítás, amely szerint házasság csak egy férfi és egy nő között jöhet létre. Az orosz LMBTQ-közösség tagjainak sokszor titkolnia kell valódi identitását a megbélyegzés miatt.
Korunk kérdései kategóriában második helyezést érte el Maya Alleruzzo képe, amely Layla Taloot ábrázolja csadorban és fátyolban az iraki Sariában 2019. szeptember 9-én. A nő két és fél évig volt az Iszlám Állam katonáinak rabszolgája.
Vaghinak Ghazaryam Pihenő katonája című kép nyerte a harmadik helyezést a Korunk kérdései kategóriában, amelyet az örmény Nerkin Khndzoreskben készített 2020. október 31-én.