Egyelőre nem folytatódik az orosz vezetésű Északi Áramlat 2 gázvezeték építése. A munkát a Washington által kilátásba helyezett szankciók is megakasztják.
Leállnak az Északi Áramlat 2 építésével, az orosz vezetésű konzorcium felfüggesztette a Németországba vezető tengeralatti gázvezeték építését – ezt a német Handelsblatt írta meg a konzorcium szóvivőjére hivatkozva, aki azt állítja, washingtoni nyomásra állt le újra a kivitelezés.
A dán tengerészeti hatóság múlt hónapban még azt közölte, hogy a munkálatok január közepén indulhatnak újra a dán vizeken, a csöveket pedig a Fortuna hajó fogja lerakni.
„Van engedélyünk a dán energiaügynökségtől, hogy pénteken megkezdhessük a munkát, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy folytatjuk is a csövek lerakását” –mondta a német lapnak az Északi Áramlat 2 szóvivője.
„A konzorcium valószínűleg január végén vagy február elején tudja megmondani, hogy mikor indulhat újra a munka”- tette hozzá.
A Refinitiv Eikon hajóútvonal-követő szerint a Fortuna jelenleg a német Rostock kikötő közelében horgonyzott le.
Zűrös kivitelezés
Az Északi Áramlat 2 építését eredetileg 2019. decemberében állították le, miután az Egyesült Államok szankciókat helyezett kilátásba, amellyel csökkenteni kívánta Európa függőségét az orosz energiától, közben saját cseppfolyósított földgázt adna el a régiónak.
A Reuters arról ír, hogy az amerikai külügyminisztérium január első hetében felkereste a kivitelezésben résztvevő európai vállalatokat, és tájékoztatta őket az esetleges szankciókról. A tárca megerősítette azt is, hogy a leköszönő Trump-adminisztráció a korlátozással sújtandók körét állítja már össze. A megválasztott Joe Biden Obama alelnökeként ellenezte az Északi Áramlat 2-t.
100 km hiányzik
A Kreml szerint a Gazprom által vezetett Északi Áramlat 2 kereskedelmi projekt, a gázvezeték pedig az Egyesült Államok nyomása ellenére el fog készülni - idézte az orosz RIA hírügynökség a külügyminisztérium szerdai közleményét.
A gázvezeték 2,6 km-es, Németország sekély vizeiben lévő szakaszának építését decemberben kezdték újra és fejezték be a Fortuna hajó segítségével.
Az Északi Áramlat 2 a már meglévő tengeralatti gázvezeték kapacitását duplázná meg, amely Oroszország és Németország között évi 110 milliárd köbméter szállítására lenne alkalmas. Ez az Európába exportált összes gázmennyiség felét jelentené.
A Gazprom orosz gázóriás által vezetett konzorciumnak a vezeték befejezéséhez további 100 km-nyi vezetéket kéne leraknia, ennek kapacitása évi 55 milliárd köbméter gáz szivattyúzására lenne képes. A Projekt jelenleg 90%-os készültségi szinten van.
A Gazprom nyugati partnerei a 9,5 milliárd eurós költségű projektben a német Uniper és a BASF, az angol-holland Shell, az osztrák OMV és a francia Engie.
Készült a Reuters jelentése alapján.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából.