Vizsgálatot indított a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) a palesztin területeken elkövetett állítólagos háborús bűncselekmények ügyében, a döntést Izrael és az Egyesült Államok is bírálta.
Fatou Bensouda, a hágai székhelyű bíróság főügyésze bejelentette szerdán, hogy öt évig tartó előzetes vizsgálódás után úgy döntött, hivatalos vizsgálatot indít a blokád alatt lévő Gázai övezetben, illetve Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben 2014 júniusa óta történt események ügyében.
„Végső soron főleg a bűncselekmények áldozataira kell fókuszálnunk, mind a palesztin, mind az izraeli oldalon, ők a hosszú ideje tartó erőszak és bizonytalanság áldozatai, amely súlyos szenvedést és kétségbeesést okozott minden oldalon” – írta közleményében.
Kiemelte, hogy a vizsgálatot már utódja, Karim Khan főügyész fogja levezetni, „függetlenül, pártatlanul, tárgyilagosan és részrehajlástól mentesen”.
Izraelben elítélték, a palesztinok üdvözölték a döntést
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdai közleményében leszögezte, hogy országa határozottan ellenzi a törvényszék „csalódást keltő” határozatát.
Mint írta, az ICC nem rendelkezik jogkörrel ebben az ügyben, miután Izrael nem fogadta el a testület joghatóságát. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok nem tekinti Palesztinát szuverén államnak, amely így nem is csatlakozhatott volna az ICC-hez.
Hasonlóképp reagált az izraeli kormány is. Benjámin Netanjahu miniszterelnök kijelentette: „Izraelt megtámadták”.
„Az elfogult hágai nemzetközi bíróság olyan döntést hozott, amely az antiszemitizmus és a képmutatás esszenciája. Ígérem, harcolni fogunk az igazságért, amíg el nem érjük ezen botrányos döntés érvénytelenítését” – közölte.
A Ciszjordániát irányító Palesztin Hatóság és a Gázai övezetet uraló Hamász, illetve emberi jogi szervezetek ugyanakkor üdvözölték a határozatot.
„Ez a régóta várt döntés Palesztinának az igazság és az elszámoltathatóság megteremtését célzó erőfeszítéseit szolgálja, amelyek a béke nélkülözhetetlen alapjait képezik” – húzta alá a Palesztin Hatóság külügyminisztériuma.
Ismét előtérben a palesztin államiság kérdései
Bár Palesztina a nemzetközi közösség egy jelentős része szerint nem számít független államnak, az ENSZ közgyűlése 2012-ben „nem tag megfigyelői státuszt” szavazott meg a számára, így csatlakozhatott például a Nemzetközi Büntetőbírósághoz is.
Számítani lehetett a hivatalos vizsgálatra, miután az ICC illetékes testülete február elején úgy ítélte, hogy a büntetőbíróság hatáskörrel rendelkezik a palesztin területeken elkövetett állítólagos háborús bűncselekmények és atrocitások kivizsgálása ügyében.
A döntés nem jelent közvetlen fenyegetést Izraelre nézve, a vizsgálat pedig évekig eltarthat, az ICC azonban kiadhat letartóztatási parancsokat a bűncselekmények elkövetésével vádolt személyek kézre kerítése érdekében, ami megnehezíthetné az érintettek utazását a bíróság részes államaiba.
A háborús és emberiesség elleni bűncselekmények kivizsgálására 2002-ben megalakított Nemzetközi Büntetőbírósághoz 123 ország csatlakozott, többek között az Egyesült Államok, Oroszország, Izrael és Kína azonban nem fogadja el a testület joghatóságát.