A rendőrség egyebek mellett okirat-hamisítás gyanúja miatt nyomoz a Cseppkő Gyermekotthon ügyében, az adóhatóság viszont gazdasági bűncselekményeket is gyanít. A fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) is érintett lehet.
A Cseppkő Gyermekotthoni Központtal (CSGYK) kapcsolatban egyrészt hamis magánokirat felhasználása és más bűncselekmény gyanúja miatt nyomoz a rendőrség, másrészt a 24.hu információi szerint gazdasági visszaélés gyanúja miatt nyomoz a NAV is.
Ehhez kapcsolódóan: Gyermekvédelmi szakember: „Nem az lep meg, ami Bicskén történt, hanem hogy csak ennyire derült fény.”
A gyerekotthon ügyében az Állami Számvevőszék egy novemberi (de 2022–23-ra vonatkozó) jelentése már több visszásságot mutatott, noha az alapvető működési és gazdálkodási kereteket megfelelőnek találta. Például a CSGYK nem megfelelően állapította meg és fizette ki a gyerekeknek járó zsebpénzt: az ÁSZ megfigyelései szerint öt esetben kevesebb pénzt kaptak, mint amennyi a minimumérték lett volna.
Ehhez kapcsolódóan: Szakemberek javaslatai a kegyelmi botrány utáni, gyerekvédelminek hívott törvénycsomaghoz.
A 24. hu szerint a leírt hiányosságok és potenciális jogszabálysértések már felvetik mind a Cseppkő Gyermekotthoni Központ, mind a fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság és akkori vezetőjének felelősségét.
Emellett a lap információi szerint a NAV mostanában sorra hallgatja ki a volt vezetőket gazdasági visszaélés gyanúja miatt. A NAV ezt nem is cáfolta a lapnak, a fenntartó SZGYF pedig annyit árult el, hogy ismeretlen tettes ellen tettek feljelentést.
A 24.hu néhány megmaradt dolgozóra hivatkozott, akik szerint az augusztusi felmondási hullám óta többször észlelték, hogy
folyamatosan megy az iratmegsemmisítő gép,
emellett novemberben hetekre lezárták és lelakatolták a gyermekotthon gazdasági irodáját, novembertől pedig rohamtempóban elkezdték felújítani az intézmény telephelyét.
Ehhez kapcsolódóan: A szakszervezet szerint néhány gyerekotthon működésképtelenné válhat a felmondási hullámtó miatt.
Az említett felmondási hullám jórészt azért történt, mert a gyermekvédelemben dolgozók közül sokan nem írták alá a kifogástalan életvitel ellenőrzéséről szóló állami adatlapot. A szektor enélkül is óriási fluktuációval működött, az ÁSZ-jelentés alapján a kegyelmi botrány előtt is felmondott évente a munkatársak nagyjából harmada, de volt olyan intézmény, ahol a négyötöde.
A CSGYK-ról azt lehetett tudni, hogy a vezetőség teljes egésze felállt, az igazgató, a helyettese és a gyermekvédelmi ügyintézők is, a közvetlenül a gyerekekkel foglalkozó csoportokból viszont csak öt-hat ember távozott. „Gyakorlatilag megbénult az irányítóközpont. Eleve egy igazgatóhelyettes maradt, belőle elvileg megbízott igazgató lett, de súlyos hiány van a szakmai vezetésben. Egy ideiglenes otthonvezetőt jelöltek ki, de gyakorlatilag a többi szakmai vezető és az igazgatóhelyettesek hiányoznak. Nem tudom, hogy fogják tudni pótolni” – mondta szeptemberben egy forrásunk.