A tokiói olimpia szervezőbizottságának elnöke június 3-án kizárta, hogy eltörölnék vagy újra elhalasztanák az olimpiát, annak ellenére, hogy a szervezők szerint a koronavírus terjedésével kapcsolatos aggályok miatt immár tízezer önkéntes mondta le az eseményt.
Pontosan ötven nappal a megnyitó előtt Szeiko Hasimoto, az olimpia tokiói szervezőbizottságának elnöke azt mondta, hogy megrendezik az idei olimpiát, hacsak a világjárvány meg nem akadályozza a csapatok többségét az utazásban.
„Ha a világ több országában is nagyon súlyos helyzet alakul ki, és a legtöbb ország küldöttsége nem tud eljönni, akkor nem tudnánk megrendezni” – mondta Hasimoto a Nikkan Sports napilapnak.
„Ennek ellenére a játékokat nem töröljük, hacsak nem alakul ki ilyen helyzet. Nem halaszthatjuk el újra” – mondta a japán szervezőbizottság elnöke.
A szervezőbizottság vezérigazgatója, Tosiro Muto június 2-án elmondta, hogy a tokiói olimpia és paralimpia nyolcvanezer önkénteséből – akiknek a közreműködése elengedhetetlen a játékok zavartalan lebonyolításához – körülbelül tízezer lemondta a részvételt a koronavírussal kapcsolatos félelmekre hivatkozva.
Valószínűleg nézők nélkül rendezik meg az olimpiát
A 2020-as játékokat egy évvel később, idén július 23-án nyitották volna meg, de az eseményt továbbra is kételyek veszik körül, mivel Japán jelenleg a járvány negyedik hullámával küzd, és rendkívüli állapot van érvényben az ország nagy részén, így a fővárosban is.
Külföldi nézők nem vehetnek részt az olimpián, Tokióban pedig a rendkívüli állapot befejeztével, június 20. után várható döntés arról, hogy engedélyezik-e a hazai közönségnek a részvételt.
A külföldi tisztviselők és résztvevők számát így is a felére, 78 ezerre csökkentették, de további létszámcsökkentésre lehet még számítani.
Japánban a negyedik hullám erősebb, mint a többi volt
A közvélemény-kutatások szerint a japánok nyolcvan százaléka ellenzi az olimpia idei megrendezését.
Japán a Covid–19 okozta járvány negyedik hullámával küzd nyolc héttel a megnyitóünnepség előtt, aminek egyik oka, hogy lassan indították be az oltási programot.
Jelenleg tíz régióban, köztük Tokióban is rendkívüli állapot van érvényben egészen június 20-ig.
Japán, sok más országgal ellentétben, eddig meg tudta fékezni a fertőzés gyors terjedését, ám a legújabb hullám során igencsak megemelkedett a súlyos esetek száma.
Az országban eddig több mint 746 ezer ember fertőződött meg és több mint 13 ezer ember vesztette életét a járvány során.
A lakosság körülbelül 2,9 százaléka kapta meg mindkét oltását.