Irán szerint az Egyesült Államok a hibás, amiért lassan haladnak a tárgyalások az ország nukleáris programjának korlátozását célzó egyezmény újraélesztéséről.
A teheráni külügyminisztérium szóvivője, Szaid Katibzade figyelmeztetett, hogy országa „nem fog örökké várni”, miután az utóbbi napokban nem történt előrelépés a hónapok óta zajló egyeztetéseken.
„Amerika felelős a tárgyalások megakadásáért” – mondta, hozzátéve, hogy ennek ellenére nagyon is közel van a megegyezés.
Ned Price amerikai külügyi szóvivő azonban kijelentette, hogy épp ellenzőleg, az iráni kormány okolható a késedelemért.
Sajtóhírek szerint a legfőbb vitás kérdés most már az, hogy az Egyesült Államok leveszi-e az iráni Forradalmi Gárdát a terrorszervezetek listájáról. Az iszlám köztársaság álláspontja szerint ez vörös vonalnak számít.
Washington nem kommentálta az erről szóló tudósításokat, ugyanakkor közölte, hogy a szervezet ellen mindenképp életben maradnak a szankciók.
Az Egyesült Államok szerint a Forradalmi Gárda instabilitást kelt a térségben a rakétaprogramjával, illetve azzal, hogy különböző fegyveres csoportok támogat a régióban.
Nukleáris tárgyalások
A 2015-ös nukleáris egyezmény helyreállításáról szóló egyeztetések Joe Biden amerikai elnök tavalyi hivatalba lépését követően kezdődtek meg, miután elődje, Donald Trump egyoldalúan felmondta a szerződést 2018-ban, részben az iráni rakétaprogramra hivatkozva.
A megállapodás értelmében a nagyhatalmak feloldották az Iránnal szembeni szankciók jelentős részét, cserébe pedig Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét. Az amerikai szankciók visszaállítása után azonban Irán is elkezdte felmondani vállalt kötelezettségeit, és a szerződés szerint tiltott fejlesztésekbe kezdett.
Az atomalku újjáélesztését célzó bécsi tárgyalások hosszú időn keresztül nem vezettek eredményre, amiért az Egyesült Államok és Irán kölcsönösen egymást hibáztatja.