Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Őrizetbe vettek egy olasz újságírónőt Teheránban


Cecilia Sala podcastjaiban arról számol be, hogyan élnek az emberek szerte a világban. Az olasz újságírót december 19-én vették őrizetbe Iránban.
Cecilia Sala podcastjaiban arról számol be, hogyan élnek az emberek szerte a világban. Az olasz újságírót december 19-én vették őrizetbe Iránban.

Az olasz külügyminisztérium közölte, hogy teheráni rendőrök őrizetbe vették Cecilia Sala újságírót, amiért "újságírói tevékenységet" végzett Iránban.

A minisztérium december 27-i közleménye szerint Salát, akinek Történetek című podcastsorozata a világ különböző pontjain élő emberek mindennapjairól szól, december 19-én vették őrizetbe.

Az őrizetbe vétel okáról a tárca nem tett említést, de azt közölte, hogy Olaszország teheráni nagykövete, Paola Amadei meglátogatta őt, hogy ellenőrizze fogva tartása körülményeit.

"A családot tájékoztatták az úgynevezett konzuli látogatás eredményéről. Ezt megelőzően Salának kétszer lehetősége volt felhívni a rokonait" - áll a közleményben.

A La Repubblica szerint az újságíró körülbelül tíz napja volt Iránban és már készült haza Olaszországba, amikor őrizetbe vették. A 29 éves Cecilia Sala az Il Foglio című lapnak és a Chora Media podcast-cégnek dolgozik, újságírói vízummal érkezett Iránba.

Sala december 17-én Teheránból tett fel egy beszélgetést az iráni főváros patriarchális viszonyairól. Munkáltatója, a Chora Media közölte, hogy Salát magánzárkában tartják fogva a teheráni Evin börtönben és nem indokolták meg a letartóztatását.

A Chora szerint a Sala őrizetbe vételéről szóló hírt azért nem hozták azonnal nyilvánosságra, mert az újságíró családja és az olasz hatóságok abban reménykedtek, hogy ezzel elősegíthetik gyors szabadon bocsátását.

A Chora útjára indított egy #FreeCecilia hashtaget, úgy vélik, sem Olaszország, sem Európa nem tűrheti el ezt az önkényes letartóztatást.

A Reuters szerint nem világos, hogy a történtek összefüggenek-e a Róma és Teherán közötti növekvő feszültséggel. A múlt héten két iráni állampolgár letartóztatása miatt berendeltek a teheráni külügyminisztériumba egy vezető olasz diplomatát, valamint Svájc nagykövetét, aki az Egyesült Államok érdekeit képviseli az országban. Az egyik férfit Washington kérésére vették őrizetbe Olaszországban.

Iránt rendszeresen vádolják azzal, hogy hamis vádak alapján tartóztat le kettős és nyugati állampolgárokat, hogy aztán nyomásgyakorlásra használja fel őket külkapcsolataiban.

Ugyancsak decemberben őrizetbe vették Reza Valizadeh amerikai-iráni kettős állampolgárt, a Szabad Európa perzsa nyelvű szerkesztősége, a Radio Farda volt újságíróját. Őt 10 évre ítélte a teheráni forradalmi bíróság, azzal a váddal, hogy "együttműködött egy ellenséges kormánnyal".

Valizadeh egy évtizednyi munka után 2022 novemberében távozott a Radio Fardától. 2024 elején visszatért Iránba, hogy meglátogassa a családját, de szeptember 22-én letartóztatták. A november 20-án és december 7-én megtartott két bírósági tárgyalásáról állítólag hiányzott az ügyészség képviselője, ezt a szerepet a bíró töltötte be.

Az újságírót hozzá közel álló források szerint „biztonsági csapdába” csalták annak ellenére, hogy előzőleg nem hivatalosan azt ígérték neki: semmilyen jogi eljárást nem indítanak ellene Iránba való visszatérésekor.

Irán a sajtószabadság tekintetében a leginkább elnyomó országok közé tartozik. A Riporterek Határok Nélkül szervezet 180 országból a 176. helyre sorolta Iránt az idei sajtószabadság indexében, miközben a bebörtönzött újságírók számát tekintve előkelő helyen áll a közép-keleti ország.

XS
SM
MD
LG