A felhívásra szeptember 15-ig várják a csatlakozni kívánó jogászok jelentkezését. Ez az a civil szervezet, amelynek munkatársai képviselik a bíróságon például a Kincsem Park bérházának bérlőit.
A Szabad Európa videóriportban számolt be A Lovi egykori dolgozóinak kálváriájáról: a ház új tulajdonosa egyik pillanatról a másikra háromszorosára emelte a lakbérüket. Az Utcajogász két pert is nyert a Kincsem Park szürke házainak lakói ügyében.
A civil szervezet képviseli a bíróságon például azt a két mohácsi hajléktalan férfit is, akiket 2020-ban és 2021-ben rendőrök bántalmaztak.
Az egyesület munkájával több cikkben, podcastban is foglalkozott a Szabad Európa. Az Utcajogász idén a budapestiek szavazatai alapján megkapta Az Év Fővárosi Civil Szervezete címet.
Mint felhívásukban írják: a válság miatt az elmúlt időszakban nagyon megemelkedett az ügyszám, ezért a szokásosnál is nagyobb szükségük van új munkatársakra.
Ehhez kapcsolódóan: Vége a moratóriumnak, több ezer család veszítheti el az otthonát
Megfogalmazásuk szerint az utcajogászok olyan igazságos és befogadó társadalomért dolgoznak, ahol érvényesülnek az emberi jogok, különösen a szociális jogok, biztosított mindenki társadalmi-politikai részvétele, és amelyben mindenkinek hozzáférése van a méltó lakhatáshoz.
A csoport tagjai különböző helyekről, jogterületekről érkező jogászok, akik szabadidejükben önkéntesen dolgoznak együtt a szegénységben élő emberek jogaiért. Ingyenes jogsegélyszolgálatot működtetnek a Blaha Lujza téren minden pénteken délután háromtól öt óráig, valamint jogi kutatómunkát végeznek, jogszabályokat véleményeznek, szabályozási javaslatokat fogalmaznak meg a lakhatási jog, a szociális jog, a végrehajtási jog és a szabálysértési jog területén.
Ehhez kapcsolódóan: Maratoni ügyfélfogadással készül az Utcajogász a kilakoltatási moratórium végére
„Az ideális utcajogászt a jogi munkához szükséges precizitás és felelősségérzet, a csapatban való hatékony működés, szociális érzékenység, kritikus szemlélet, nyitottság, vitakészség, előítéletektől mentesség jellemzi” – írják felhívásukban.
A jelentkezők először személyes beszélgetésen vesznek részt az egyesület tagjaival, majd az az alapján meghívottak számára egynapos képzést tartanak, amely során a lakhatási szegénységgel kapcsolatos legfontosabb jogi és szociális kérdéseket, problémákat, etikai dilemmákat ismertetik. A pontos felhívás itt olvasható.