„A valódi változást az éri el, ha közösen kiállunk valamilyen rendszerszintű változásért” – ez a fő célja a Közélet Iskolája Alapítványnak. A Szelfi vendége a szervezet igazgatója, Fernengel Ági volt, aki szerint „a smúzolás, egyéni kijárás” helyett a közös problémamegoldás lenne a jó stratégia a társadalmi változás elérésére.
A beszélgetést itt tudja meghallgatni:
Ha pedig nézné is, azt itt teheti meg:
A Közélet Iskolája Alapítvány egyik célja, hogy az elnyomott emberek közéletben való részvételét segítse. A szervezet felnőtteknek „tanítja” a demokráciát: Budapesten és vidéki településeken is, 3 órástól - 2 napos képzéseken. Ezek a programok többek között arról szólnak, hogyan építsünk egy igazságosabb jövőt közösen, hogyan vegyünk részt a közéletben, miért érdemes közösen kiállni az érdekeinkért.
A szakember a Szabad Európa podcastjában beszélt arról is, hogy fontos egy-egy közösségnek alulról szerveződve formálnia a közös jövőt. Kitért arra is, hogy jelenleg az állampolgárok jelentős része passzív szerepben van, márpedig igenis mindenkinek lennének eszközei a helyi ügyekbe való beleszólásra.
A Közélet Iskolája egy-egy tréningjén általában 20 fő körüli résztvevővel vitatják meg az érdekképviselet, szerveződés lehetőségeit, a fogyatékkal élők vagy a nők jogait, vagy egy-egy helyi beruházás, vagy épp az oktatási rendszerben tapasztalt igazságtalanság kapcsán.
A szervezet képzésein nem konkrét tanácsokat adnak, hiszen ezeket az ügyeket, körülményeket az érintettek ismerik a legjobban, hanem eszközöket, keretek adnak, a választópolgároknak és helyi politikusoknak is, a közös probléma megoldásra, mert Fernengel Ági szerint „nem az egyéni kijárás és smúzolás”, hanem a hosszú távú közösségi szerveződés, közös kiállás, ami előre visz és valódi társadalmi változást hozhat.