Több kínai tartomány harminc nap fizetett szabadságot ad fiatal házasoknak abban bízva, hogy ezzel ösztönzik a házasságkötést és növelik a csökkenő születési rátát – közölte kedden a Kommunista Párt egyik lapja, a Napi Népegészség.
Kínában a legrövidebb fizetett házassági szabadság három nap, de a tartományok február óta ennél bőkezűbb juttatásokról is határozhatnak.
A lap szerint az északnyugati Kanszu tartomány és a széntermelő Sanhszi most harminc napot ad, míg Sanghaj tízet, Szecsuán pedig még mindig csak hármat.
„A házassági szabadság meghosszabbítása a termékenységi ráta növelésének egyik hatékony módja” – idézi az újság Jang Haj-jangot, a Délnyugati Pénzügyi és Gazdaságtudományi Egyetem Társadalomfejlesztési Kutatóintézetének dékánját.
„A házassági szabadság meghosszabbítása főként olyan tartományokban és városokban tapasztalható, ahol viszonylag lassú a gazdasági fejlődés” – mondta, hozzátéve, hogy sürgősen szükség van a munkaerő bővítésére és a fogyasztás ösztönzésére.
Jang szerint még számos egyéb támogató intézkedésre van szükség, beleértve a lakhatási támogatást és a férfiak fizetett apasági szabadságát.
A hivatalos adatok szerint hat évtized után először csökkent tavaly Kína lakossága – ez a fordulópont várhatóan egy hosszú hanyatlás kezdetét jelenti.
Tavaly regisztrálták Kínában a valaha volt legalacsonyabb születési rátát, 6,77 születést ezer főre vetítve.
A visszaesésért zömmel az 1980 és 2015 közötti egykepolitika, valamint az oktatási költségek megugrása hibáztatható, ami sok kínait eltántorított attól, hogy egynél több gyermeket vállaljon vagy egyáltalán vállaljon gyereket.