Az Egyesült Államok olyan titkosszolgálati adatokat gyűjtött össze, amelyek szerint egyes orosz tisztviselők aggódnak, hogy az orosz erők súlyos és durva visszaéléseket követnek el a lerombolt kikötővárosban, Mariupolban – mondta szerdán egy, a hírszerzési adatokat jól ismerő amerikai tisztviselő.
Az orosz tisztviselők attól tartanak, hogy a visszaélések visszaütnek, és további ellenállásra ösztönzik Mariupol lakóit az orosz megszállás ellen. A névtelenül nyilatkozó amerikai tisztviselő azt mondta, hogy az oroszok, akiket nem nevezett meg, attól is félnek, hogy a visszaélések aláássák Oroszország állítását, miszerint felszabadították az orosz ajkú várost.
A titkosszolgálat információi szerint az ilyen visszaélések közé tartozik a városi tisztviselők megverése és árammal kínzása, valamint otthonok kirablása.
Az új hírszerzési adatok titkosítását feloldották, amelyeket az amerikai tisztviselő meg is osztott, amikor a lerombolt városban az utolsó ukrán harcosok közül többen előbújtak a romhalmazzá vált Azovstal acélműből. Az ukrán hadsereg arra utasította őket, hogy hagyják el az ellenállás utolsó fellegvárát a mára a földdel egyenlővé tett kikötővárosban, és nézzenek szembe a bizonytalan sorssal.
Harcosok százai tartottak ki hónapokig könyörtelen bombázások közepette az ellenállás utolsó bástyájában a lerombolt városban.
A város, amely rommá vált, a háború legsúlyosabb harcainak volt szemtanúja.
Március 9-én, egy szülészeti klinika elleni orosz légicsapás után figyelt fel a világ a tengerparti városra. Egy héttel később újabb légicsapás érte a város legnagyobb óvóhelyeként szolgáló színházat. Az épület előtt a GYERMEKEK szót írták fel oroszul a járdára, hogy elrettentsék a támadókat. Egyes becslések szerint csaknem hatszáz embert öltek meg a színházon belül és kívül.
Nem világos, mekkora azoknak a feltételezett visszaéléseknek a mértéke, amelyekről az amerikai titkosszolgálat beszámolt, de nem sok idő telt el az emberi jogok széles körű megsértése óta Bucsában és környékén, valamint Kijev külvárosaiban.
A bucsai mészárlás bizonyítékai a múlt hónap elején kerültek elő, miután az orosz erők kivonultak a városból. A Bucsáról készült fotókon és videókon lövészárkokban felhalmozott hullazsákok, rögtönzött sírokból kiálló élettelen végtagok láthatók, az utcán pedig holttestek hevernek ott, ahol elestek.