A vállalatoknak ennek nyomán plusz egy évük lesz arra, hogy megfeleljenek az erdőirtás megelőzését célzó új szabályozásnak, amely megtiltja a kiirtott erdőterületekről származó termékek értékesítését az Európai Unióban.
A halasztást még az EU tagállamait tömörítő tanácsnak is jóvá kell hagynia, amire várhatóan a héten sor kerül. A jogszabály értelmében a pálmaolajjal, szarvasmarhával, fával, kávéval, kakaóval, gumival és szójával kereskedő cégeknek igazolniuk kell, hogy az Európai Unióban értékesített áruik előállítása a világon sehol nem okozott erdőirtást és erdőpusztulást 2021 óta. A rendelet kiterjed az olyan származtatott termékekre is, mint a csokoládé vagy a nyomtatott papír.
Ehhez kapcsolódóan: Az EU szigorúan lép fel az erdőirtásból származó termékek behozatalával szemben
A nagyvállalatoknak és a kereskedőknek 2025. december 30-tól, a mikro- és a kisvállalkozásoknak pedig 2026. június 30-tól kell majd betartaniuk a rendeletben foglalt kötelezettségeket. Ez az idő arra szolgál, hogy segítse a cégeket a szabályok zökkenőmentesebb végrehajtásában. Az ágazat több szereplője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy jövő évtől nem tudják teljes mértékben alkalmazni az előírásokat.
Az erdők fontos természetes eszközei az üvegházhatású gázok légkörből történő eltávolításának, mivel a növények növekedésük során szén-dioxidot szívnak fel.
A Global Witness szakértői szerint 2021–2022-ben legalább 120 millió tonna szén-dioxid-kibocsátásért volt felelős az EU-s nyersanyagimporthoz kapcsolódó erdőirtás.
Ehhez kapcsolódóan: Megmentenek-e bennünket a klímaváltozástól az erdők?
A World Resource Institute szerint percenként tíz futballpálya-nagyságú erdőterület tűnik el a világon. Az EU abban bízik, hogy az új szabályozás évi 248 ezer hektár erdőt menthet meg – ez csaknem akkora, mint Luxemburg.
Egyre inkább fenyegeti a világ erdejeit a fakitermelés és a mezőgazdaság, így a szójabab és a pálmaolaj termesztése érdekében végzett erdőirtás. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének becslése szerint 1990 és 2020 között 420 millió hektár erdő pusztult el – ez nagyobb, mint az EU egész területe.