Április közepén jön az EU első válasza a Trump által bejelentett büntetővámokra. A legújabb, plusz húszszázalékos tarifával együtt már 380 milliárd eurónyi, az USA-ba irányuló európai export esik büntetővámok alá, a korábbi hétmilliárdról 81 milliárd euróra növelve a tételt.
A világgazdaságra mért megsemmisítő csapásként jellemezte csütörtök hajnalban az amerikai elnök által frissen bejelentett és a világ valamennyi országát így vagy úgy érintő viszonossági vámokat az Európai Bizottság elnöke, aki azt is jelezte, hogy az EU az utolsó simításokat végzi az Egyesült Államokba irányuló uniós acél- és alumíniumtermékeket sújtó, 25 százalékos büntetővámra adandó válaszon.
„Az amerikai büntetővámok világszerte ártani fognak a fogyasztóknak, és azonnal érezhetők lesznek. Polgárok millióinak kell majd többet fizetniük az alapvető élelmiszerekért, a gyógyítás és a szállítás költségei is megemelkednek. Az infláció felgyorsul. Minden üzleti vállalkozás, kicsi és nagy az első naptól kezdve meg fogja sínyleni” – sorolta a várható következményeket Ursula von der Leyen.
Három európai válasz az amerikai kihívásra
Egy nevének mellőzését kérő magas rangú bizottsági tisztviselő szerint az EU három módon kíván válaszolni a Donald Trump által kirobbantott globális kereskedelmi háborúra. Először is tárgyalásokon kívánja meggyőzni az USA-t arról, hogy a vámok növelése helyett a csökkentésük révén próbáljanak megoldást találni az esetleges egyensúlytalanságokra. Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa már pénteken videókonferencián fog egyeztetni amerikai kollégájával.
Ezzel párhuzamosan az Európai Bizottság az EU és a tagállamok nevében erőteljes és arányos válaszlépésekre készül, mégpedig három elv figyelembevételével. Egy: Úgy próbál válaszcsapást mérni az amerikai félre, hogy az a lehető legkevésbé fájjon Európának. Kettő: A büntetővámok lehetőség szerint olyan amerikai termékeket érintenek majd, amelyeket más kereskedelmi partnerektől is be lehet szerezni (a Harley Davidson motoroknak például alternatívája lehet a japán Yamaha). Három: Kiegyensúlyozott válaszlépéseket fogadnak majd el úgy, hogy a terheket arányosan osszák szét az egyes tagállamok között.
Az uniós stratégia harmadik eleme a kereskedelmi kapcsolatok további diverzifikálása, tehát az USA protekcionizmusával ellentétes irányú nyitás. Az EU-nak jelenleg a világ 76 országával van kereskedelmi egyezménye, az Egyesült Államoknak mindössze hússzal.
Április közepén jönnek az első európai válaszlépések
Az első európai válaszra április 15-ig kell várni, amikor bejelentik és azonnal alkalmazzák az USA által korábban az Európából származó acél- és alumíniumexportra kirótt első 25 százalékos büntetővámokra válaszul megállapított ellenintézkedéseket. Ezzel egy időben jelentik be, de csak május közepétől léptetik érvénybe a március 12-i, második körös acél- és alumíniumvámokra válaszul kivetendő európai büntetőtarifákat. A pontos terméklista véglegesítése még zajlik, de korábban az amerikai luxusmotorok mellett a bourbon whisky európai behozatala is célkeresztbe került. A két hullámban bevezetendő büntetővámok összértéke 26 milliárd euró lesz, nagyjából annyi, amekkora uniós exportot sújtanak összesen 6,5 milliárd euró tarifafizetés mellett a már bejelentett amerikai intézkedések.
Ezt követően az EU rákanyarodik az európai autóexportot sújtó, március 25-én Trump elnök által bejelentett büntetővámok kezelésére, amelyek 66 milliárd euró értékű uniós kivitelt sújtanak, és 16 és fél milliárd euróval (azaz 25 százalékkal) emelik meg az importköltségeket.
A csütörtökre virradóra bejelentett, az EU-t illetően húszszázalékos általános, tehát elvileg minden termék behozatalát érintő büntetővámok bizottsági szakértők első becslése szerint 290 milliárd eurónyi uniós exportot sújtanak és 58 milliárd euró pótlólagos vámot eredményeznek az európai exportőröknek.
Ehhez kapcsolódóan: Német nyomás, kínai érdek, orbáni politika: ez áll az akkumulátorberuházások hátterében
Közel négyszázmilliárd eurós európai export érintett
Az eddig bejelentett három amerikai intézkedés – amelyeket a várakozások szerint továbbiak követhetnek a gyógyszerágazatban, a félvezetők és a fatermékek exportja terén – az Egyesült Államokba irányuló európai export mintegy hetven százalékát érinti 380 milliárd euró értékben. A bizottság számításai szerint a három intézkedés következtében az európai export után éves szinten az eddigi hétmilliárd euró helyett 81 milliárd euró vámot kell majd fizetni.
Nevük mellőzését kérő bizottsági források szerint a válaszlépéseket illetően minden opció az asztalon van, így az is, hogy az egyébként az EU-val folytatott kereskedelemben jelentős többletet produkáló amerikai szolgáltatásokat, köztük a digitális szolgáltatókat is további vámokkal sújtják. Az EU arra az eshetősége is felkészül, hogy az amerikai kereskedelemkorlátozó intézkedések számos terméket eltéríthetnek Európába. Az EU szorosan figyelni fogja a közvetett hatásokat, és nem fog habozni a rendelkezésre álló védzáradékok alkalmazásával.
Brüsszelben arra is felhívják a figyelmet, hogy a Trump-kormányzat által a vámtarifa-emelésekért cserébe remélt jelentős költségvetési pluszbevételek illúziónak tűnnek, miután teljesen kizárható, hogy az USA-ba irányuló globális export az intézkedések miatt nem fog jelentős mértékben visszaesni.
Az EU-ba irányuló export körülbelül hetven százaléka jelenleg tarifamentes, csak a behozatal harminc százalékát terhelik különböző mértékű vámok. Trumpnak abban igaza van, hogy miközben eddig az amerikai piacra behozott európai gépjárműveket mindössze két és fél százalékos vám terheli, addig az Európába kivitt amerikai autók után tízszázalékos vámot kell fizetni. Ezzel kapcsolatban Brüsszelben megjegyzik, hogy a G7-es körben egyedül az USA nem élt azzal a lehetőséggel, hogy ezek csökkentéséről tárgyaljon az EU-val, aki, úgy tűnik, nyitott a lehetőségre. Emlékezetes, hogy Szijjártó Péter magyar külügy- és külkereskedelmi miniszter többször azzal vádolta Brüsszelt, hogy nem ment elébe a drákói amerikai büntetőintézkedéseknek, felkínálva az USA-nak az autóimportra kirótt, tízszázalékos vámok csökkentését.
Brüsszelben ehhez képest éppen arra mutatnak rá, hogy Trumpot a bizottság és az EU által korábban felkínált engedmények és mézesmadzag (köztük az amerikai LNG-vásárlás) is hidegen hagyta, nem hagyta eltántorítani magát a piacvédő vámoktól.
Ehhez kapcsolódóan: Beiktatták Donald Trumpot, aki szerint aranykor kezdődik az Egyesült Államokban