Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Azerbajdzsán a légi tragédia valós okának eltussolásával vádolta meg Oroszországot


Ilham Aliyev azeri elnök
Ilham Aliyev azeri elnök

A szerencsétlenség ügyében nyomozó kazah hatóságok Brazíliába – ott gyártották a gépet –, a Légi Baleseteket Kivizsgáló és Megelőző Központba küldik az azeri állami légitársaság előző héten lezuhant utasszállítójának feketedobozait.

A Bakuból a csecsenföldi Groznijba tartó járat december 25-én kigyulladt, amikor a kazahsztáni Aktau közelében próbált kényszerleszállást végrehajtani. A balesetben harmincnyolcan meghaltak. Egyre több bizonyíték utal arra, hogy orosz légvédelmi rakéta találhatta el.

A kazah közlekedési minisztérium hétfői tájékoztatása szerint az ügyben vizsgálatot folytató bizottság úgy döntött, hogy a főként rövidebb utakra tervezett Embraer 190 adatrögzítő eszközeit elküldik a Légi Baleseteket Kivizsgáló és Megelőző Központba, Brazíliába, ahol a gépet gyártották.

Vasárnap Ilham Aliyev azeri elnök is megszólalt. Úgy vélekedett, hogy az utasszállítót tévedésből lőtték le Oroszország felett, ami után a pilóta teljesen elveszítette az uralmat a repülőgép felett „a katonai rendszerek elektronikus zavarása miatt. (…) A gépünket véletlenül találták el. Beismerni a bűnösséget, időben bocsánatot kérni a baráti országnak tekintett Azerbajdzsántól, továbbá minderről tájékoztatni a közvéleményt – ezek olyan intézkedések és lépések, amelyeket meg kellett volna tenni – jelentette ki az állami televízióban. – Sajnos az első három napban semmit sem hallottunk Oroszországból, csak néhány abszurd elméletet” – tette hozzá, utalva a madárraj okozta balesetet vagy a fedélzeten lévő gázpalackok felrobbanását emlegető moszkvai nyilatkozatokra. Szavai szerint a teóriák jól mutatják, hogy „az orosz fél el akarta tussolni az ügyet”.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton bocsánatot kért azeri kollégájától a „tragikus incidens” miatt, elismerte a lövéseket, de nem vállalt felelősséget a történtekért, és arról sem beszélt, hogy eltalálták volna a gépet. Leszögezte ugyanakkor, hogy az övezet a szerencsétlenség idején ukrán dróntámadások célpontja volt. A Kreml azt írta közleményében, hogy Putyin „bocsánatkérését tolmácsolta azzal kapcsolatban, hogy a tragikus incidens orosz légtérben történt”.

Az orosz Nyomozó Bizottság eközben büntetőeljárást indított a repülésbiztonsági szabályok lehetséges megsértése miatt. Két azeri ügyész is együtt dolgozik az orosz hatóságokkal Groznijban, míg a tragédia helyszínén azeri–kazah–orosz közös vizsgálat zajlik.

A gép farokrészéről készült felvételeken számos lyuk, szakadás és horpadás látható, amelyek szakértők szerint repeszek által okozott sérülésnek tűnnek. A lyukak szélei befelé hajlanak, ami nem a kabinon belüli, hanem a gépen kívüli robbanást jelez. Ezt a túlélők beszámolói is megerősítik, akik legalább egy robbanást hallottak kívülről.

Hikmat Babaoglu azeri törvényhozó mindezek nyomán a napokban nagyon valószínűnek nevezte, hogy az utasszállítót orosz légvédelmi rakéta találta el.

XS
SM
MD
LG