Már csaknem három hete lezárult az állami gyermekvédelmi intézmények vezetőinek két hónapon át tartó átvilágítása, az eredményekről azonban eddig nem árult el részleteket a kormány. Összesen 273 szakember pszichológiai alkalmasságát vizsgálták meg.
A munkáltató dönt annak a gyermekvédelmi intézményvezetőnek a sorsáról, akinek az alkalmasságával összefüggő minősítése ezt indokolja – ezt válaszolta Komjáthi Imre MSZP-s országgyűlési képviselő kérdésére Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára – írja a Népszava.
A 273 szakembert érintő pszichológiai vizsgálat elsődleges célja a „gyerekek védelmének legmagasabb szintű szakmai garanciájának biztosítása” volt. A vezetői kompetenciákat tesztekkel, helyzetgyakorlatokkal, interjúkkal, a pszichológiai minimumfeltételek vizsgálatával állapították meg. Az alkalmasságot „a folyamatban közreműködő klinikai szakpszichológusokból álló bizottság” minősíti – derült ki a válaszból.
Rétvári Bence kitért arra is, hogy az egyházi intézmények vezetőit egy júliustól hatályos törvény alapján világítják át, ám annak feltételrendszerét még nem dolgozták ki.
Nem csak vezetőket, hanem intézményeket is ellenőriztek, 530 gyermekvédelmi szakellátást biztosító helyszínen volt vizsgálat, ennek az értékelése még nem készült el – írja a lap.
A Népszava további kérdéseket tett fel a Belügyminisztériumnak, például hogy van-e olyan vezető, aki nem ment át a szűrőn, vagyis nem folytathatja a munkáját, találtak-e pedofil vagy pedofíliára hajlamos vezetőt, de ezekre a kérdésekre a cikk megjelenéséig nem érkezett válasz.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kegyelmi botrány kirobbanása után rendelte el a kormány a gyermekvédelmi intézmények vezetőinek pszichológiai alkalmassági vizsgálatát.