Egyre több magyar újságíróról és kormánykritikus közéleti szereplőről derül ki, hogy 2018 és 2019 között bevetették ellenük az NSO által kifejlesztett kiberfegyvert. A globális megfigyelési botrány magyar szálait feltáró Direkt36 arról számolt be, hogy az okostelefonok feltörésére alkalmas katonai szuperfegyvert az elmúlt hónapokban is használták Magyarországon.
A korábban az MSZP-ben politizáló, most pedig az ellenzéki Ezalényeg.hu nevű portált üzemeltető Páva Zoltán telefonját idén tavasszal többször is feltörték. A portál még a 2019-es önkormányzati kampány ideje alatt startolt el. A Telex szerint fontos szerepet játszhatott az ellenzék sikereiben.
Páva Zoltán készülékéről az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet és a Citizen Lab nevű kanadai kutatólabor biztonsági szakemberei is megállapították, hogy az NSO izraeli cég által fejlesztett Pegasusszal törték fel. A szakemberek szerint idén március 16. és 24., valamint május 23. és 27. között volt jelen a kémszoftver a készüléken.
A Direkt36-nak John Scott-Railton, a Citizen Lab vezető kutatója azt mondta: nagyon nehéz megmondani ilyen esetekben, milyen adatokat szedtek le a készülékről, de az biztos, hogy a Pegasus hozzáfért mindenhez, amihez Pávának hozzáférése volt.
A kémprogramot irányítók elérhették többek között a készüléken tárolt üzeneteket, fotókat és videókat, kényükre-kedvükre kapcsolhatták be a készülék mikrofonját és kameráját – távolról és észrevétlenül.
Az NSO azt állította, hogy a Pegasust kizárólag a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harc miatt adja el külföldi kormányoknak és állami szerveknek. Azonban kiderült: a kémszoftvert megvásárló hatóságok újságírókat, jogvédőket, politikusokat és üzletembereket is megfigyeltek a Pegasusszal.
Korábban a Direkt36-nak egy egykori magyar titkosszolgálati tiszt azt mondta: a nemzetbiztonsági szervek 2018-tól kezdték el használni Magyarországon Pegasust. Az NSO egy volt alkalmazottja pedig szintén megerősítette a tényfeltáró projekt egyik partnerének, hogy Magyarország megvásárolta a Pegasus-szolgáltatást. Az ügy kirobbanása óta a magyar kormány képviselői közül senki nem tagadta, hogy a magyar állam az NSO ügyfele, ahogy azt sem, hogy valóban célba vették azokat az embereket, akikről szó esett.