Egy 68 éves nő epehólyagját távolították el a Da Vinci robotsebészeti eszközzel a Semmelweis Egyetemen. A beavatkozás sikeres volt, az intézmény közleménye szerint a jövőben komplex onkológiai megbetegedéseket tudnak majd sebészileg gyógyítani a készülékkel.
A beavatkozásról tájékoztatva az egyetem felidézi, hogy 2021 augusztusában érkezett a Semmelweis Egyetemre kétnapos bemutatkozásra a Da Vinci Xi robotsebészeti műszer, amelyet akkor még I. Sz. Sebészeti (mai nevén: Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai) Klinikán próbálhattak ki az egyetem munkatársai és hallgatói.
Kilenc hónappal később munkába állt a klinikán az egyetem immár saját műszere, amellyel május 24-én hajtották végre az első műtétet. Másnap további két robotvezérelt operáció következett.
Az első beteg a beavatkozást követő második napon már el is hagyhatta a klinikát, jól van.
Az első operációt végző professzor, dr. Szijártó Attila a műszer előnyei között említi, hogy míg az emberi csukló mozgásterjedelme korlátozott, addig a Da Vinci rendszer képes akár 520 fokban is mozgatni robotkarjait, ezáltal olyan helyre is eljut és olyan apró mozdulatokra is képes, amelyeket sem egy nyitott műtét során szabad kézzel, sem laparoszkóppal a sebész nem tudna precízen kivitelezni.
A Semmelweis Egyetemen zajló műtétet a társadalombiztosítás finanszírozta. A robotasszisztált sebészeti rendszerek előnye, hogy a beavatkozások biztonságosabban, precízebben hajthatók végre, a betegek gyorsabban felépülnek, így rövidebb időt kell a klinikán tölteniük.
„Ahhoz tudnám hasonlítani a robotvezérelt technológiát, amikor valaki már tud autót vezetni, aztán megtanul repülőt is irányítani, és ezzel új dimenziók nyílnak meg előtte 3D-ben” – fogalmazott a professzor, aki szerint a jövőben komplex onkológiai megbetegedéseket tudnak majd sebészileg gyógyítani ezzel a készülékkel.