A Nemzeti Választási Bizottság engedélyezte, hogy lehet népszavazás a kínai Fudan-egyetem Budapestre tervezett állami projektjéről. Karácsony Gergely főpolgármester kezdeményezte a népszavazást, három más népszavazási kérdését viszont nem engedte át a bizottság.
"Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?"
Négy másik mellett ezt a kérdést adta le Karácsony Gergely magánszemélyként július 21-én, népszavazási kérdésként. Ezt a kérdést augusztus 30-i ülésén átengedte a Nemzet Választási Bizottság (NVB). Ezután ha kétszázezren aláírják, hogy népszavazást akarnak erről a kérdésről, akkor muszáj lesz népszavazást tartani róla. A Fudan-ügyről alább olvashat bővebben.
Karácsony öt kérdéséből egy másikat is engedélyezett az NVB, ami arról szólt, hogy tovább kaphassanak-e álláskeresési járadékot a munkát keresők. Ez pontosan az alább megfogalmazásban lett engedélyezve:
"Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?"
Jelenleg csak legfeljebb 90 napig kaphat egy magyar álláskereső álláskeresési járadékot, attól is függetlenül, hogy korábban hány évig fizette a társadalombiztosítást.
A főpolgármester szerint szeptember 15-én indulhat az aláírásgyűjtés.
Karácsony három másik kérdését azonban elkaszálta az NVB.
- 9-4 arányban elutasították, hogy Magyarország csatlakozzon-e az Európai Ügyészséghez.
- 8-5 arányban dobták vissza az autópályák koncesszióba adásáról szóló kérdést,
- és szintén 8-5 arányban utasították el, hogy minden 60 feletti jogosult legyen-e ingyenes koronavírus elleni antitest-tesztre.
Budapest főpolgármestere azt ígérte, hogy ezekről sem mondanak le, szerintük jogszerű lenne az utóbbi három kérdésről is népszavazást tartani, és a Kúriához fordulnak jogorvoslatért.
Karácsony Gergely ugyanazon nap adta le a népszavazási kérdéseit, mint a kormány a "gyermekvédelminek" hívott témáiban.
Az utóbbi kérdéseket viszont két héten belül elbírálta a bizottság, Karácsony Gergely kérdései csak egy hónappal később kerülhettek sorra, mivel ő magánemberként adta be őket.