Zelenszkij: félmillió ukránt magukkal vittek az oroszok
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint félmillió ukrán állampolgárt „illegálisan, akaratuk ellenére Oroszországba, vagy más helyekre vittek”.
Az ERT görög állami televíziónak nyilatkozva Zelenszkij azt mondta, hogy a mariupoli Azovsztal acélgyárban rekedt civilek félnek felszállni a buszokra, mert attól tartanak, hogy Oroszországba viszik őket.
Az ENSZ megkezdte a civilek evakuálását a gyárból.
Zelenszkij szerint Antonió Guterres ENSZ-főtitkár biztosította őt arról, hogy az evakuáltakat az ukrán kormány által ellenőrzött területre viszik.
„Szeretnénk hinni ebben” - mondta az ukrán elnök. (AP)
Németország a hatások ellenére is átvészelné az orosz olajembargót
Németország képes lenne átvészelni az orosz kőolajimportra vonatkozó uniós embargót az év végétől, annak ellenére, hogy a leállás hiányt okozhat - jelentette ki Robert Habeck gazdasági miniszter hétfőn, ezzel úgy tűnik, hogy támogatja az embargót.
„Sikerült elérnünk, hogy Németország elviseljen egy olajembargót” - mondta Habeck egy sajtótájékoztatón. „Ez azt jelenti, hogy annak lesznek következményei” – tette hozzá.
Németország a múlt hónapban elérte, hogy a teljes olajimportjának már csak a 25 százaléka érkezett Oroszországból. Az invázió előtt ez még 35 százalék volt.
Habeck szerint Németország számára a legnagyobb kihívást az jelenteti, hogy alternatív olajbeszállítókat találjon a Rosznyeft orosz állami vállalat által üzemeltetett schwedti finomítóba, amely a keletnémet régiókat, valamint Berlin agglomerációs területeit látja el.
Habeck szerint ezeken a területeken lehetnek ellátási gondok egy uniós embargó esetén, ha Németország az év végéig nem tud alternatív forrásból kőolajat beszerezni. (Reuters)
Finnország felmondja a szerződést az orosz atomerőmű megépítésére
A finn atomenergia-vállalat hétfőn közölte, hogy azonnali hatállyal felmondja a Roszatom orosz állami atomenergia-céggel kötött szerződést egy atomerőmű építéséről, részben az ukrajnai háború miatt, „ami növelte a projekt kockázatait”.
A finn Fennovoima „jelentős késésekre és a projekt teljesítésének képtelenségére” is hivatkozott az észak-finnországi Hanhikivi Atomerőmű megépítésének lemondásakor.
Egy orosz tervezésű, 1200 MW teljesítményű, nyomás alatti vizes reaktor megépítése volt a terv, amely Finnország villamosenergia-szükségletének körülbelül 10 százalékét állította volna elő – közölte a cég.
2021 áprilisában jelentették be, hogy 2023-ban kezdődik az építkezés és az üzemeltetés pedig 2029-ben indult volna a tervek szerint.
A Fennovoimas vezérigazgatója, Joachim Specht közleményében azt írta, a döntés „a becslések szerint jelentős hatással lesz a Fennovoima munkavállalóira, és várhatóan a beszállítókra is hatással lesz”. (AP)