Megérkeztek a mariupoli acélműből kimenekített civilek Zaporizzsjába
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az orosz csapatok nem tartják be a megállapodásokat, ismét folyamatosan támadják a mariupoli acélművet. Az elnök azt mondta, hogy az a 156 civilt, akiket kedden evakuáltak a közép-ukrajnai Zaporizzsjába az acélműből végre biztonságban vannak. Helyi jelentések szerint az oroszok az evakuálás során is folytatták a támadást.
A 156 kimenekített civil vasárnap indult útnak öt autóbuszon Zaporizzsja felé, ahová kedd este érkeztek meg. Jenver Ckitisvili, az Azovsztal vezérigazgatója a BBC-nek azt mondta, hogy az üzem területén lévő öt óvóhely alkalmas akár atomtámadás esetén is védelmet nyújtani, az összekötő alagutak mennyezete és a felszín között legalább nyolc méter van, de a bunkerek még ettől is mélyebben vannak. Elmondta, hogy az Ukrajna elleni orosz háború kitörése előtt az üzem alkalmazottai jelentős mennyiségű ivóvíz- és élelmiszerkészletet halmoztak fel a bunkerekben, ez segített Mariupol védőinek és a civileknek abban, hogy ott életben maradjanak az orosz bombázások alatt. Tudomása szerint jelenleg mintegy 300 civil tartózkodik az üzem föld alatti óvóhelyein, köztük 30-40 gyermek. Sok köztük a súlyos sebesült, akik szakképzett orvosi segítségre szorulnak. (BBC, MTI)
Az EU újabb Oroszország elleni szankciók tervét ismertetheti
Az újabb büntetőintézkedések között szerepelhet az orosz kőolaj esetleges kivonása is. Ez nagy lépés, tekintve, hogy hány uniós tagállam támaszkodik erre a forrásra. Összességében az EU olajimportjának 26 százalékát Oroszország adja. A háború kezdete óta már több mint 47,43 milliárd dollárt fizettek Oroszországnak az uniós tagállamok gázáért és olajáért.
Németország jelezte, hogy 2022 végére képes működni az orosz kőolaj nélkül is, miközben az EU-tagországok ezen a héten arról tanakodtak, hogyan szüntessék meg az Oroszországtól való függésüket.
A BBC tudósításában arra hívja fel a figyelmet, hogy egyes uniós tagországok, mint Magyarország és Szlovákia sokkal jobban ki vannak téve az orosz olajnak és gáznak. Magyarország különösen ellenezte az Oroszországgal szembeni szigorúbb energetikai szankciókat.
Rakétatámadás Lviv ellen
Legkevesebb három orosz rakéta találta el az elektromos erőműveket a nyugati Lviv környékén, közel a lengyel határhoz kedden késő este. A város egyes részein nincs áram és víz. Több mint egy hete ezek voltak az első orosz rakétacsapások Nyugat-Ukrajnában.
Oroszország korábban is célba vette a vasúti hálózatokat, melyek kulcsfontosságúak a nyugati fegyverszállítmányok keletre juttatásában. Felerősödött a Mariupolban található Azovstal acélmű bombázása is, az acélmű katakombái még mindig több száz civilnek, köztük gyerekeknek nyújtanak menedéket.
Az ukrán hatóságok ma újabb humanitárius folyosó létrehozását fontolgatják, miután a minap sikeresen kihoztak mintegy száz civilt a városból.
Borrell: az új szankciók az olajon és a bankokon ütnek nagyot
Az Európai Unió új szankciókon dolgozik Oroszország ellen az Ukrajna elleni háború miatt, ezek Moszkva olajiparát, orosz bankokat és a dezinformációért felelős személyeket veszik célba – közölte kedden az unió vezető diplomatája.
"Dolgozunk a hatodik szankciócsomagon, melynek célja több bank kizárása a SWIFT-rendszerből, a dezinformációs szereplők listázása és az olajimport mellőzése" - közölte Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Twitter-üzenetében.
Borrell hozzátette, hogy a Bizottság javaslatait a 27 tagállam elé terjesztik jóváhagyásra.
Tisztviselők szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke várhatóan szerdán fogalmazza meg a javaslatokat, melyek között szerepel az orosz olaj importjának tilalma is ez év végéig. (Reuters)