Egyelőre nincs megállapodás az orosz olajembargóról, csütörtökön újra találkoznak az uniós küldöttek
Az Európai Unió tagállamai szerdán nem jutottak megállapodásra az orosz olajjal szemben javasolt embargóról, de a csütörtöki találkozón várhatóan közelebb kerülnek a megegyezéshez – mondta a Reuters hírügynökségnek egy, a tárgyalásokat ismerő tisztviselő.
Az Európai Bizottság szerdán javasolt embargót az orosz olajra. A nyersolajexportra hat hónap múlva, a gázolajra és más finomított olajtermékekre pedig nyolc hónap múlva vonatkozna. A javaslat szerint Magyarország és Szlovákia hosszabb, 2023 végéig tartó mentességet kapna az embargó alkalmazására.
Az uniós küldöttek szerdán tárgyaltak először a javaslatról, de a találkozó a terv hivatalos támogatása nélkül ért véget, mivel egyes országok aggodalmukat fejezték ki a javasolt intézkedésekkel kapcsolatban - mondta a hírügynökségnek a név nélkül nyilatkozó forrás.
Magyarország, Szlovákia, Csehország és Bulgária fogalmazott meg aggályokat – közölte a tisztviselő, hozzátéve, hogy a küldöttek még megegyezhetnek a csütörtöki újabb találkozójukon. (Reuters)
Kirill moszkvai pátriárka ellen is lesznek szankciók a következő csomagban
Az Európai Unió azt tervezi, hogy az Oroszországgal szembeni intézkedések következő körében szankciókkal sújtja Kirill moszkvai pátriárkát, az orosz ortodox egyház vezetőjét közölte több uniós diplomata.
A megbeszélésekre rálátó három tisztviselő nem beszélhetett nyilvánosan a részletekről, mert szerdán még zajlottak a tárgyalások a 27 uniós tagállam nagykövetei között a hatodik szankciócsomagról.
Kirill régóta szövetségese Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, és kiállt az ukrajnai invázió mellett.
Kirill megismételte Putyin alaptalan állításait is, miszerint Ukrajna részt vett oroszpártiak „kiirtásában” Donbászban, az oroszok által támogatott szakadár kelet-ukrajnai régióban, amelyet 2014 óta a szakadárok irányítanak.
Amennyiben az Európai Bizottság által javasolt szankciókat az uniós tagállamok jóváhagyják, Kirill felkerülne arra azoknak a listájára, akikre utazási tilalom és vagyonbefagyasztás vár az unióban.
A büntetőintézkedések már összesen 1093 személyre, köztük Putyinra és oligarchákra, valamint 80 szervezetre vonatkoznak. (AP)
Fehéroroszország szerint most kezdett hadgyakorlatuk senkit sem fenyeget
Fehéroroszország az ukrajnai orosz háború közben hadgyakorlatba kezdett, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy nem fenyegetik egyik szomszédjukat sem.
A fehérorosz védelmi minisztérium közölte, hogy a szerdán kezdődött gyakorlatok célja, hogy felmérjék a hadsereg felkészültségét, ütőképességét, és hogy mire képesek „ismeretlen terepen, gyorsan változó helyzetben”.
A minisztérium nem közölte, hogy hány katona vesz részt a gyakorlatokban, de megjegyezte, hogy létszámukat fokozatosan növelik.
A minisztérium szerint a manőverek „nem fenyegetik általánosságban az európai közösséget és különösen nem a szomszédos országokat”.
Fehéroroszország megengedte szövetségesének, Oroszországnak, hogy területét bázisként használja, mielőtt Moszkva február 24-én megindította a háborút Ukrajna ellen. (AP)