Betiltanak három orosz állami televíziós csatornát az EU-ban
Az Európai Bizottság elnöke a közösség hatodik szankciós csomagja keretében jelentette be szerdán az intézkedést.
„Semmilyen formában nem sugározhatják tartalmaikat többé az Európai Unióban, sem kábelen, sem műholdon, sem interneten, sem mobiltelefonos alkalmazásokon keresztül” – mondta Ursula von der Leyen az Európai Parlament plenáris ülésén.
Nem nevezte meg, hogy melyik csatornákról van szó, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mind „Vlagyimir Putyin orosz elnök hazugságainak és propagandájának agresszív felerősítésére szolgálnak”.
„Nem szabad platformot nyújtanunk ezen hazugságok terjesztésére” – fogalmazott. (Reuters)
Moszkva megtiltotta a belépést az országba 63 japánnak, köztük a miniszterelnöknek
Az orosz külügyminisztérium szankciókat jelentett be 63 japán tisztviselő, újságíró és professzor ellen szerdán, amiért azok „elfogadhatatlan retorikát” használtak Moszkvával szemben.
A listán szerepel többek között Kisida Fumio japán miniszterelnök, Hayasi Yosimasa külügyminiszter és Kisi Nobuo védelmi miniszter.
A szankciók határozatlan időre megtiltják az érintetteknek a belépést Oroszországba – közölte a minisztérium. (Reuters)
Az EU „jelentősen” megnövelt védelmi támogatást ígér Moldovának
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azt ígérte, megnövelik Moldova katonai támogatását, miután a Moszkva által támogatott szakadár régióban, Transznisztriában több olyan incidens is történt, amely a vádak szerint arra utal, hogy Oroszország destabilizálni akarja a volt szovjet tagköztársaságot, esetleg be is akarja vonni az Ukrajna elleni háborújába.
Szerdai kisinyovi látogatásán Charles Michel támogatásáról biztosította Moldovát a kibertámadások és a dezinformáció ellen, hozzátéve, hogy a Dnyeszteren túli területen a feszültség fokozódásának elkerülése kritikus fontosságú.
„Az EU teljes mértékben szolidáris önökkel, Moldovával, európai kötelességünk segíteni és támogatni az országukat” - mondta Charles Michel a Maia Sandu moldovai elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón.
Moldovába több százezer ukrán menekült érkezett a háború kezdete óta, és Charles Michel szerint az EU segíteni fog Kisinyovnak „megbirkózni az ukrajnai orosz agresszió következményeivel”.
Maia Sandu arról beszélt, hogy Moldovának vannak tervei „pesszimista forgatókönyvekre”, ugyanakkor hozzátette, hogy „jelenleg nem látunk közvetlen veszélyt”.
Mint mondta, a Dnyeszteren túli incidenseket az ottani „háborúpárti erők generálták”, de megpróbálják megakadályozni azokat.