Egy „rendkívüli kifinomult”, több mint egy évtizeden át fel nem fedezett rosszindulatú kínai szoftver veszélyére figyelmeztette nemzetközi partnereit az Egyesült Államok.
A Daxin névre keresztelt hekkereszközt az utóbbi hónapokban azonosították a Symantec amerikai kiberbiztonsági vállalat szakértői, akik rögtön megosztották eredményeiket a washingtoni kormánnyal.
A Broadcom chipgyártóhoz tartozó cég hétfőn közzétette kutatását az ügyben. Ebben azt írták, hogy a felfedezés a behatolások széles köre és az eszköz fejlettsége miatt igazán fontos. A legutóbbi ismert támadások tavaly novemberben történtek a szoftverrel.
„A Daxin képességei arra engednek következtetni, hogy a támadók jelentős erőfeszítéseket fektettek olyan kommunikációs technológiák kifejlesztésébe, amelyek észrevétlenül beleolvadhatnak a normális hálózati forgalomba” – hangsúlyozták.
Több mint egy évtizedig nem fedezték fel
Clayton Romans, az amerikai kiberbiztonsági ügynökség (CISA) társigazgatója leszögezte: „ez pontosan az a fajta információ, amelyeknek megkapásában reménykedünk”.
Hozzátette, hogy bár nem tudnak amerikai célpontokról, világszerte sok támadást észleltek. „Világosan látszik, hogy az elkövetők nemcsak a kiberhadjáratok lefolytatásában voltak sikeresek, hanem abban is, hogy kreálmányukat több mint egy évtizeden keresztül titokban tartották” – mondta.
Vikram Thakur, a Symantec műszaki igazgatója közölte, hogy kormányzati ügynökségeket is célba vettek a szoftverrel. „A Daxint a világ bármely pontjáról irányíthatják, ha egy számítógép egyszer megfertőződött” – mutatott rá.
Kína washingtoni nagykövetsége egyelőre nem reagált a sajtó megkereséseire. Korábban kínai tisztségviselők azt hangoztatták, hogy országuk is áldozata a kibertámadásoknak, amelyeket élesen elleneznek.