A brit Esélyegyenlőségi és Emberjogi Bizottság szerint az ellenzéki Munkáspárt nem számolta fel soraiban az antiszemitizmust, és „jogsértő zaklatásnak és diszkriminációnak” vetette alá a zsidó közösséget.
A hivatal „komoly hibákat” és a „felelős vezetés hiányát” állapította meg a balközép pártban, amikor azt vizsgálta, hogyan kezelték a tagok között felmerült, antiszemitizmusról szóló vádakat.
Állítások szerint 2015-2019 között, amikor Jeremy Corbyn – a palesztin ügy régi támogatója és Izrael bírálója - állt a párt élén, a Labourben hagyták elburjánzani az antiszemitizmust.
Starmer kemény válasza és ígérete a zsidó közösségnek
Keir Starmer, a párt jelenlegi vezetője korábban azt ígérte, hogy gyökerestül kiírtja az antiszemitizmust. A most kiadott jelentés kapcsán pedig azt mondta: ez „a szégyen napja” a párt számára. „Nem lesz több tagadás és kifogás. Nagyon sajnálom a fájdalmat, amit átéltek, soha többé nem veszítjük el az önök bizalmát” – mondta, a zsidó közösségnek címezve szavait.
A szélsőbaloldaliként jellemzett Corbyn után Starmer megpróbál szakítani a múlttal. Ebbe a múltba beletartozik, hogy 2010. óta a Munkáspárt sorozatban négy választási vereséget szenvedett el. A kormányzó konzervatívok ugyanakkor gyorsan odaszúrtak az új pártvezérnek, és emlékeztettek: Jeremy Corbyn alatt ő volt a brexit-ügyek árnyékminisztere, szorosan együttműködött vele, és még az újraválasztásáért is kampányolt.
Miért lehet felelősségre vonni a Labourt és miért nem?
Az esélyegyenlőségi hivatal 130-oldalas jelentése szerint pártilletékesek két alkalommal „jogtalanul zaklattak” zsidó származású tagokat és támogatóikat. Ennél jóval több, egyszerű párttagok által elkövetett zaklatási esetet is említett az anyag, de a pártot ezekért nem lehet felelősségre vonni, mert az elkövetők nem viseltek semmilyen hivatalos pozíciót.
A hatóság szerint „bizonyíték áll rendelkezésre, hogy politikai befolyást gyakoroltak arra, hogyan kezeljék az antiszemitizmusról szóló panaszokat, és hogy ez a befolyás jogsértő volt.”
„Egyes panaszokat megmagyarázhatatlan módon egyáltalán nem vizsgáltak ki” – áll az anyagban.
„A párton belüli légkör legjobb esetben nem tett semmit az antiszemitizmus elkerülésére, és legrosszabb esetben úgy tűnt, hogy elfogadja azt” – írják a szerzők.
A hatóságnak nincs joga büntetőjogi vádat emelni, de ajánlásokat tehet változtatásokra, amelyeket a pártnak kötelessége mérlegelni, és lépéseket tenni.
Corbynt reakciója miatt büntették
Jeremy Corbyn decemberben távozott a Labour vezetői posztjáról, miután a párt 1935. óta legrosszabb választását élte meg. Keir Starmer, akit áprilisban választottak meg pártvezérnek, azt ígérte, hogy felszámolja az előítéleteket, és helyreállítja a párt és a zsidó közösség kapcsolatát.
„Ha antiszemita vagy, akkor a közelébe se gyere ennek a pártnak... mi teszünk róla, hogy ne is kerülj közel hozzá” – mondta.
A jelentés publikálását követően Corbyn azt mondta: sajnálja, hogy „tovább tartott bevezetni a változásokat, mint kellett volna”. Hozzátette ugyanakkor, hogy „párton belüli és azon kívüli ellenfeleink, politikai okokból, drámai módon túldimenzionálták a problémát”. Ezen kívül, „a párton belüli bürokrácia” akadályozta a fellépést – állította.
Jeremy Corbyn tagságát ezt követően függesztették fel a Labourben, de a volt vezető azt mondta, határozottan harcolni fog a döntés ellen.
Erősen megosztott Munkáspárt
A volt pártvezér felfüggesztése komplikálhatja Keir Starmer helyzetét. A Labour erősen megosztott párt, az egyik frakcióban Jeremy Corbyn balos programjának elkötelezett hívei ülnek, a másikban azok, akik szeretnének visszatérni a Tony Blair és Gordon Brown 1997-2010 közti vezetésére jellemző centrista irányvonalhoz.
A Munkáspártból az antiszemita megnyilvánulások miatt kilépett volt képviselők üdvözölték Jeremy Corbyn felfüggesztését, csakúgy mint a brit zsidóságot képviselő Brit Zsidó Képviselők Tanácsa.
„Mai szégyentelen megjegyzései jól mutatják, hogy továbbra is a probléma része és a megoldás akadálya” – kommentálta Corbyn felfüggesztését Marie van der Zyl elnök.
A sokáig a párt peremén a palesztin jogokért kampányoló Corbyn meglepetésre tört előre a 2015-ös vezetőválasztáson. Bírálói szerint hatalomra kerülése az antiszemitizmus megerősödéséhez vezetett a párton belül, mivel egyre jobban elmosódott a választóvonal az Izrael-ellenesség és a zsidókkal szembeni előítéletek között.