Ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közölte, miután tárgyalt a szerb diplomácia vezetőjével. Ivica Dacic Orbán Viktorral is találkozott Budapesten.
Szijjártó Péter a szerb külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján az MTI tudósítása szerint a szerb-koszovói konfliktussal kapcsolatban arról beszélt, hogy Magyarország a békés megoldásban, a párbeszéd útján létrejövő kompromisszumban érdekelt, ezért is vállalta korábban a NATO koszovói békefenntartó műveletének (KFOR) vezetését. Szijjártó ugyanakkor úgy vélte, a kompromisszumkeresés sikerét veszélyeztethetné, ha különböző európai formációk idő előtt felvennék Koszovót. Ezzel indokolta, hogy a magyar kormány nemmel fog voksolni, ha szavaznak arról, hogy Koszovót tagként felvegyék-e az Európa Tanácsba.
Ehhez kapcsolódóan: Miért lángoltak fel ismét az etnikai feszültségek Észak-Koszovóban?
Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadta a szerb külügyminisztert, a megbeszélés egyik fő témája az ukrajnai háború volt. Szijjártó szerint mindkét ország abba érdekelt, hogy mielőbb béke legyen Ukrajnában. A háború elhúzódása és esetleges eszkalációja súlyos veszélyeket jelent mindkét ország számára.
Ehhez kapcsolódóan: A magyar állam újabb 45 milliárdot küld az elszakadásért küzdő boszniai szerb kormánynak
Szijjártó úgy fogalmazott, hogy Magyarország energiabiztonságának záloga most Szerbiában van, miután jelenleg a Török Áramlat az egyetlen, kelet-nyugati irányban százszázalékos kapacitással üzemelő gázvezeték a kontinensen. Mint mondta, tavaly 4,8 milliárd köbméter földgáz érkezett Magyarországra Szerbián keresztül, ami a teljes hazai felhasználás feléhez közelít, a másik irányban pedig 438 millió köbmétert szállítottak.
Szijjártó bejelentette, hogy Magyarország kész új infrastrukturális beruházások végrehajtására Szerbia kőolajellátás-biztonságának megteremtése érdekében, illetve a felek öt éven belül megduplázzák a két ország közötti villamosenergia-összeköttetés kapacitását.