A legfontosabb cikkeink péntek reggel: milyen kilátásai vannak a kínai vakcinával oltott, ellenanyag nélküli embereknek, mit jelent a tartózkodás egy szavazásnál az igazságügy-miniszter szerint, sajtódíjas lett a Szabad Európa két podcastja.
„Már a kerülőutat is feltérképeztem, jó magyar szokás szerint, hátha leesik a kamionról valahol egy Pfizer, de egyelőre nem látom a megoldást” – mondja elkeseredve Varjasi András, aki már 55 ezer forintot költött különféle tesztekre; egyik rosszabb eredményt mutatott, mint a másik. Egyike azoknak, akik Sinopharm oltást kaptak, de a második adag beadása után nyolc héttel semmilyen ellenanyagot nem találtak a szervezetében a vizsgálatok. Sorstársainak helyzetét és kilátásait részletes cikkben tárjuk fel.
Az elmúlt 24 órában 26 ember életét követelte a koronavírus okozta betegség, a fertőzöttek száma 269-el nőtt csütörtök óta. Az aktív fertőzöttek száma 64 648. Kórházban 702 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 78-an vannak lélegeztetőgépen. A magyar népesség 54 százaléka kapott már legalább egy oltást, 38 százaléka pedig a másodikat is.
Jogértelmezés itt és ott
Varga Judit igazságügyi miniszter a Facebookon fakadt ki, miután a magyar kormány elbukta a jogállamisági eljárás megindításával kapcsolatos perét az EU bíróságán. Szerinte az uniós bírák azt sem tudják felfogni, amit egy elsőéves joghallgató, illetve a tartózkodás „hallgatólagos egyet nem értést” jelent. Hiszen – mint írta – aki nem akar állást foglalni, az szavazás helyett megpróbál ott se lenni a szavazáskor, az a valódi tartózkodás.
A magyarok jelentős részének jövedelmére hatással volt a koronavírus-járvány, és sokan vannak azok is, akik tehetetlennek érzik magukat a mostani helyzetben, derült ki az Európai Unió közvélemény-kutató jelentéséből. Az Eurobarometer szerint a magyarok többsége szerint rossz irányba mennek az ország dolgai, az Európai Unióról viszont sokkal jobb véleménnyel vannak.
Harcban a korrupcióval
A héten végre megkezdte működését az Európai Ügyészség (EPPO). Bár az EU-bennfentesek himnuszokat zengtek a két évtizeden át épített szervezetről, amelynek feladata a gigantikus EU-költségvetéssel kapcsolatos pénzügyi csalások elleni harc, eléggé úgy tűnik, hogy a szervezet vezetője, a magyar exférjjel rendelkező Laura Codruța Kövesi hatalmas súlyokat vesz a vállára, értékeli a lehetőségeket brüsszeli tudósítónk.
Az említett európai szervezet mellett az Egyesült Államok is fellép a visszaélések ellen, legutóbbi intézkedésük magyar szemmel nézve is elgondolkodtató. Washington gazdasági szankciókkal sújtott három bolgár oligarchát és több tucat olyan vállalatot, amelyek az ő tulajdonukban vagy ellenőrzésük alatt állnak. A büntetőintézkedések kiváltó oka az érintettek jelentős szerepe a bulgáriai korrupcióban.
Végül egy szerkesztőségünket érintő örömhírről számolok be: a Szegénységről Méltósággal Sajtódíj különdíját nyerte a Szabad Európa két podcastja is. Szelfi című sorozatunkban a Kocsis Krisztián agykutatóval és a Zsiga Melinda kick-box világbajnokkal rögzített beszélgetések kapták az elismerést. Mindkét podcast készítője főmunkatársunk, Báthory Róbert.
Nyugodt napot kívánok,
Vovesz Tibor