Németország kormánya felajánlotta négyezer katona állandó állomásoztatását Litvániában a NATO keleti szárnyának megerősítése érdekében.
Boris Pistorius német védelmi miniszter hétfői vilniusi látogatásán bejelentette, hogy országa kész egy „erős dandár” állomásoztatására Litvániában.
Kitért arra is, hogy a katonák és családtagjaik megfelelő elhelyezése érdekében létre kell hozni minden szükséges infrastruktúrát és létesítményt.
A tárcavezető a német és a litván hadsereg közös NATO-hadgyakorlatának megfigyelésére érkezett a balti országba. A jelenlegi a harmadik hasonló erődemonstráció, a tervek szerint július 7-ig tart.
Németország ezer katonát és háromszáz harckocsit szállított Litvániába, ahol a NATO keleti szárnyán szükséges védelmi feladatokat gyakorolnak.
Ehhez kapcsolódóan: „Oroszországnak nincs vétójoga” – Jens Stoltenberg Ukrajna NATO-tagságáról
A német kormány az ukrajnai invázió megindítása után, tavaly nyáron felajánlotta, hogy egy esetleges támadás esetére készenlétbe helyez egy dandárt Litvánia védelmére. Eddig azonban nézeteltérések voltak az illetően, hogy a katonákat ideiglenes vagy állandó jelleggel fogják az országba telepíteni.
Vilnius már kezdettől állandó jelenlétet szeretne, Berlin viszont hosszú időn keresztül vonakodott ilyen döntést hozni.
Pistorius rámutatott, hogy a kormány döntésének hátterében nem pusztán Oroszország agressziója áll, hanem a történelmi múlt is, ugyanis a hidegháború végéig Németország is a NATO keleti szárnyán volt.
„Mi voltunk azok, akik mindig számíthattunk arra, hogy NATO-partnereink vészhelyzet esetén kiállnak mellettünk, és készek velünk együtt harcolni a szabadságunkért és biztonságunkért” – mondta.
„A Német Szövetségi Köztársaság kifejezetten elismeri felelősségét és kötelességét NATO-tagként és a legnagyobb európai gazdaságként, és készen áll kiállni a keleti szárny védelméért” – tette hozzá.
A német hadsereg már eddig is jelen volt az Oroszországgal és Belarusszal szomszédos Litvániában, hat éve több száz német katona teljesít szolgálatot az országban. Németország vezeti ott a mintegy 1600 katonából álló NATO-harccsoportot, amelynek legnagyobb kontingensét adja 780 fővel. Azt egyelőre nem tudni, mi lesz ennek az egységnek a sorsa a dandár jövőbeli érkezésével.