Magyarországon az újrahasznosításban hiszünk – legalábbis ez lesz a prioritása a januárban induló üvegvisszaváltási rendszernek. Az uniós jogszabályok szerint a megelőzésen és az újrahasználaton kellene a hangsúlynak lennie, és csak harmadik megoldásként jöhet szóba az anyagában történő feldolgozás, vagyis az újrahasznosítás.
A kétezres évek elejére olcsóbb lett előállítani a műanyag palackokat, mint a visszaváltással bajlódni, emiatt tűntek el a visszaváltható üvegek. Januártól azonban újraindul a korábbi betétdíjas üvegekhez hasonló visszaváltási rendszer.
Az ásványvizes palackok ára ötven forinttal emelkedik, de ezt az összeget megkaphatjuk, ha visszaváltjuk az üveget. Melyik a jobb megoldás, ha az egyszer használatos PET-palackokba töltjük az italt, vagy a többutas borosüvegekbe? Olcsóbb újrahasznosítani vagy kimosni az üvegeket, egyáltalán melyiknek nagyobb a környezetterhelése?
A Szabad Európa podcastbeszélgetésében Szabó Györgyöt, a Humusz Szövetség nulla hulladék program vezetőjét kérdeztük. A szakértő szerint az uniós jogszabályok szerint a megelőzésen és az újrahasználaton kellene a hangsúlynak lennie, és csak harmadik megoldásként jöhet szóba az anyagában történő feldolgozás, vagyis az újrahasznosítás.
Itt tudja megnézni a beszélgetést:
Ha csak meghallgatná, azt itt teheti meg: